StoryEditor

Rynek mleka - susza i koszty produkcji, doprowadziły do zniknięcia aż 40 tys. hurtowych dostawców mleka

Susza oraz wysokie koszty produkcji mogą skłaniać rolników do rezygnacji z produkcji mleka. Takie trend utrzymuje się od lat. Od 2015 r. z rynku zniknęło 40 tys. hurtowych dostawców mleka. Sytuacja w Polsce i napięcia w relacjach z Ukrainą.
21.07.2023., 10:07h

Spadająca cena skupu mleka

Podczas lipcowego posiedzenia grupy roboczej „Mleko i produkty mleczne” Copa-Cogeca, przedstawiono ostatnie dane rynkowe unijnego Obserwatorium Rynku Mleka. W kwietniu bieżącego roku średnia cena skupu mleka w UE spadła o 5,4% w porównaniu z poprzednim miesiącem, do poziomu 47,55 EUR/100 kg. Szacunki państw członkowskich wskazują na dalszy spadek cen mleka w maju 2023 r. do 46,64 EUR/100 kg, czyli o 1,9%. Skup mleka krowiego w Unii Europejskiej wzrósł w kwietniu 2023 r. o 0,8%, tj. 100 000 ton w porównaniu z tym samym miesiącem w 2022 r. W okresie od stycznia do kwietnia bieżącego roku skup był o 0,8% większy niż w analizowanych miesiącach ubiegłego roku.

Koszty produkcji tną zyski hodowców bydła mlecznego

Uczestnicy posiedzenia podkreślali, że koszty produkcji są nadal bardzo wysokie, pomimo spadku cen pasz. W wieku krajach członkowskich spada konsumpcja mleka i produktów mlecznych, do czego przyczynia się wysoka inflacja. W perspektywie średnioterminowej inflacja utrzyma się na wysokim poziomie. Spadek cen produktów mlecznych nie odnalazł odzwierciedlenia w spadku cen płaconych przez konsumentów, co powoduje obniżenie popy...
Pozostało 69% tekstu
Ten artykuł jest dostępny w Strefie Premium.
Czytaj i oglądaj bez ograniczeń! Zyskaj dostęp do Strefy Premium już za 16,90 zł za pierwszy miesiąc. Dla prenumeratorów dostęp gratis po zalogowaniu
Prenumeratorzy top agrar Polska mogą korzystać ze Strefy Premium za darmo! Kliknij, by dowiedzieć się, jak się zarejestrować.
Masz pytanie lub temat?Napisz do autora
POWRÓT DO STRONY GŁÓWNEJ
05. grudzień 2023 10:47