StoryEditor

Ceny tuczników: świnie są nieco droższe. Ile płacą ubojnie?

W ostatnich dniach podobnie jak w zeszłym tygodniu notujemy podwyżki cen tuczników. Wzrosty są wprawdzie już mniej intensywne, jednak najważniejsze jest, że trend ten jest kontynuowany.
21.09.2023., 11:09h

Co więcej wzrosty cen nie są pokłosiem podwyżek w Niemczech. To jedynie wskazuje, że na naszym rynku cały czas brakuje tuczników. Wystarczyło bowiem osłabienie złotówki, aby ubojniom i pośrednikom opłacało się podnieść ceny na krajowym podwórku niż płacić więcej za wieprzowinę z Europy Zachodniej. Tam bowiem nawet bez zawirowań na rynku walutowym tuczniki są nadal droższe od naszych.

Ile płacą za tuczniki?

W kraju przeciętnie płaci się ok. 10 zł/kg wagi poubojowej w klasie E i maksymalnie 8 zł/kg żywca. W Niemczech natomiast cena poubojowa to ok. 10,6 zł/kg w klasie E. Ponadto jak nieoficjalnie podkreślają pośrednicy, w handlu tucznikami ubojnie nawet gdyby bardzo chciały przywieźć żywiec z zagranicy to możliwości są ograniczone – za Odrą także brakuje tuczników.

Na nasz rynek ostatnio częściej trafiają elementy wieprzowe i to przeważnie z Hiszpanii – dotyczy to zazwyczaj towaru który np. nie znalazł nabywców na rynku chińskim. Wtedy odbiorcy bardzo szybko reagują na taką sytuacją obniżkami cen skupu. Obyśmy w najbliższym czasie nie mieli z tym do czynienia. Stawki za tuczniki, mimo że są wysokie to nie zawsze wystarczają na p...

Pozostało 30% tekstu
Ten artykuł jest dostępny w Strefie Premium.
Czytaj i oglądaj bez ograniczeń! Zyskaj dostęp do Strefy Premium już za 16,90 zł za pierwszy miesiąc. Dla prenumeratorów dostęp gratis po zalogowaniu
Prenumeratorzy top agrar Polska mogą korzystać ze Strefy Premium za darmo! Kliknij, by dowiedzieć się, jak się zarejestrować.
Jan Bromberek
Autor Artykułu:Jan Bromberek

redaktor „top agrar Polska”, specjalista w zakresie ekonomiki gospodarstw i rynków rolnych.

Pozostałe artykuły tego autora
Masz pytanie lub temat?Napisz do autora
POWRÓT DO STRONY GŁÓWNEJ
30. listopad 2023 08:02