StoryEditor

Ceny tuczników w Polsce nadal sporo niższe niż w Niemczech. Ile płacą skupy?

Na rynku nie ma zbyt wielu tuczników, a ceny pozostają niemal niewzruszone. Jedynie ci skupujący, którzy do tej pory płacili najmniej nieco podnieśli cenniki. Raczej nie jest to początek większych podwyżek, bowiem są i zakłady, które w ostatnim tygodniu zdecydowały się na korekty w dół. 
07.09.2023., 13:09h

Skup świń w Niemczech

Sytuacja na rynku świń jest o tyle dziwna, że nadal zakłady ubojowe poszukują surowca, jednak nie chcą słyszeć o podwyżkach cen, twierdząc, że do wzrostów brakuje impulsu zza Odry. Tam cena podstawowa od dwóch tygodni pozostaje na niezmienionym poziomie 2,3 euro/kg w klasie E, czyli ponad 10 zł/kg. I tutaj mamy pole do podwyżek, bowiem u nas ta stawka jest przynajmniej o 50-70 gr/kg wagi poubojowym niższa.

W naszym kraju za tuczniki płaci się od 9,2 do maks. 9,5 zł/kg w klasie E, a w rozliczeniach za żywiec od 7,1 do maks. 7,6 zł/kg netto. Dla naszych skupujących jest to sytuacja normalna – krajowy producent w ich mniemaniu musi otrzymywać za tuczniki mniej niż jego kolega po fachu z Niemiec czy Francji. Gdy sytuacja była odwrotna trudno było to naszym zakładom i pośrednikom zaakceptować. Wtedy bowiem natychmiast zauważono, że w zachodniej Europie rolnicy ponoszą wyższe koszty niż u nas i sytuacja gdy u nas tuczniki kosztują więcej niż np. w Niemczech jest niedopuszczalna.

Czy tuczniki podrożeją?

Pytanie o ceny tuczników pozostaje na razie bez odpowiedzi. Z jednej strony widzimy niewielką podaż żywca, co jest związ...

Pozostało 34% tekstu
Ten artykuł jest dostępny w Strefie Premium.
Czytaj i oglądaj bez ograniczeń! Zyskaj dostęp do Strefy Premium już za 19,90 zł za pierwszy miesiąc. Dla prenumeratorów dostęp gratis po zalogowaniu
Prenumeratorzy top agrar Polska mogą korzystać ze Strefy Premium za darmo! Kliknij, by dowiedzieć się, jak się zarejestrować.
Jan Bromberek
Autor Artykułu:Jan Bromberek

redaktor „top agrar Polska”, specjalista w zakresie ekonomiki gospodarstw i rynków rolnych.

Pozostałe artykuły tego autora
Masz pytanie lub temat?Napisz do autora
POWRÓT DO STRONY GŁÓWNEJ
22. kwiecień 2024 22:04