StoryEditor

Ceny tuczników: wreszcie świnie przestały tanieć

  Po serii obniżek cen tuczników ostatnie dni przyniosły stabilizację stawek za żywiec. Krajowi odbiorcy mimo, że poszukują surowca nie decydują się na podwyżki, gdyż jak podkreślają nie pozwalają na to notowania na dużej niemieckiej giełdzie VEZG.
31.08.2023., 10:08h

Dwa tygodnie cena bez zmian

Na krajowym rynku cały czas brakuje tuczników. Skupujący szukają towaru, jednak nie chcą podwyższać cen. Twierdzą, że nie pozwalają im na to notowania cen na niemieckiej dużej giełdzie VEZG. Tam bowiem drugi raz z rzędu ustalono iż przez kolejne siedem dni obowiązującą stawką za tuczniki będzie 2,3 euro/kg w klasie E czyli w przeliczeniu na złotówki jest to 10,31 zł/kg. Na krajowym podwórku stawki nie osiągają nawet granicy 10 zł/kg w klasie E, a co za tym idzie stawka za żywiec jest na poziomie 7 – 7,3 zł/kg netto. Zatem skupujący osiągnęli, to o czym od kilku tygodni mówili – cena w Polsce jest na powrót o ok. 50 gr/kg wagi poubojowej niższa niż za Odrą.

Gdy sytuacja była odwrotna było to dla naszego rynku bardzo niewygodne i nie trzeba było żadnych ruchów na VEZG aby krajowe stawki znacząco obniżyć. Teraz próżno szukać głosów, że słusznym byłoby zrównanie tych stawek. Dla ubojni i pośredników normalnym jest bowiem, że u nas tuczniki są tańsze niż w Niemczech. Krajowym producentom wieprzowiny zaś trudno to pojąć.

Warchlak także jest tańszy

Spadkom cen tucznika towarzyszyły równie...

Pozostało 49% tekstu
Ten artykuł jest dostępny w Strefie Premium.
Czytaj i oglądaj bez ograniczeń! Zyskaj dostęp do Strefy Premium już za 19,90 zł za pierwszy miesiąc. Dla prenumeratorów dostęp gratis po zalogowaniu
Prenumeratorzy top agrar Polska mogą korzystać ze Strefy Premium za darmo! Kliknij, by dowiedzieć się, jak się zarejestrować.
Jan Bromberek
Autor Artykułu:Jan Bromberek

redaktor „top agrar Polska”, specjalista w zakresie ekonomiki gospodarstw i rynków rolnych.

Pozostałe artykuły tego autora
Masz pytanie lub temat?Napisz do autora
POWRÓT DO STRONY GŁÓWNEJ
20. kwiecień 2024 11:14