StoryEditor

Ceny skupu tuczników nadal niższe, ale są pierwsze oznaki stabilizacji

Po ostatnich kilku tygodniach spadków cen tuczników na rynku pojawiły się oznaki stabilizacji cen. Stawki za żywiec w ostatnich dniach przestały spadać, do tego na rynku niemieckim także nie zdecydowano się na korekty cen.
24.08.2023., 11:08h

A było już tak dobrze. Jeszcze kilka tygodni temu rolnicy, producenci trzody chlewnej z nadzieja patrzyli w przyszłość. Ceny na poziomie powyżej 9 zł/kg żywca i 12 zl/kg wagi poubojowej dawały nadzieję na odrobienie start poniesionych w ostatnich latach na produkcji wieprzowiny. Niestety, jak się okazuje optymizm był zbyt pochopny.

Krajowe stawki zrównane w dół do niemieckich cen


Bardzo szybko krajowi skupujący przeszli od słów do czynów. Cały czas bowiem podkreślali, że krajowe ceny tucznika wyższe od tych obowiązujących w Niemczech są nie do przyjęcia. Nawiasem mówiąc gdy były niższe nikomu to nie przeszkadzało. Wystarczyło kilka korekt, ponoć na skutek mniejszego popytu na mięso i ceny się wyrównały. Później do akcji wkroczyła niemiecka giełda VEZG obniżając w ciągu dwóch tygodni oficjalną cenę tuczników z 2,5 euro/kg w klasie E do 2,30 euro/kg wagi poubojowej.

W Efekcie w Niemczech cena tuczników ustabilizowała się na poziomie ok. 10,3 zł/kg w klasie E. Tymczasem u nas po usilnych zabiegach ubojni i pośredników cena po spadkach uplasowała się na maksymalnym poziomie 9,8 – 9,9 zł/kg w klasie E i od 7,3 do 7,8 zł/kg żywca. I j...

Pozostało 57% tekstu
Ten artykuł jest dostępny w Strefie Premium.
Czytaj i oglądaj bez ograniczeń! Zyskaj dostęp do Strefy Premium już za 19,90 zł za pierwszy miesiąc. Dla prenumeratorów dostęp gratis po zalogowaniu
Prenumeratorzy top agrar Polska mogą korzystać ze Strefy Premium za darmo! Kliknij, by dowiedzieć się, jak się zarejestrować.
Jan Bromberek
Autor Artykułu:Jan Bromberek

redaktor „top agrar Polska”, specjalista w zakresie ekonomiki gospodarstw i rynków rolnych.

Pozostałe artykuły tego autora
Masz pytanie lub temat?Napisz do autora
POWRÓT DO STRONY GŁÓWNEJ
19. maj 2024 11:21