StoryEditor

Ceny tuczników: brak świń stymuluje podwyżki

Ostatnie dni pokazują, że jednak ubojnie i przetwórnie nie mają nadmiaru tuczników. Wzrosty cen mimo stabilizacji stawek w Niemczech dowodzą temu, że świń na rynku jest niewiele, a import np. zza Odry albo jest niemożliwy albo zwyczajnie nieopłacalny.
14.09.2023., 11:09h

Giełda VEZG bez zmian

W ostatnia środę w Niemczech na tzw. dużej giełdzie VEZG po raz kolejny utrzymano na niezmienionym poziomie ceny tuczników – 2,3 euro/kg w klasie E czyli blisko 10,5 zł/kg. U nas ta stawka była do niedawna o przynajmniej 60-70 gr/kg wagi poubojowej niższa. Obecnie wprawdzie stawki się jeszcze nie zrównały, ale dystans się nieco zmniejszył. Po ostatnich podwyżkach ceny zbliżają się do ok. 10 zł/kg w kl. E a w rozliczeniach za żywiec do ok. 7,5-7,7 zł/kg netto.

Tylko te zakłady które tradycyjnie płacą najwięcej przebiły granicę 8 zł/kg żywca. Tak sytuacja nieco uspokaja rolników, bowiem spadki sprzed dwóch tygodni zasiały niepokój o opłacalność. Jednak wzrosty cen zdaniem niektórych analityków raczej nie powinny być intensywne, co ich zdaniem wymuszają sieci handlowe, jednak sam fakt podwyżek bez impulsu z Niemiec pokazuje, że na naszym rynku zwyczajnie brakuje świń.

Warchlak też w górę

Ceny sprzed ostatnich podwyżek były dalekie od tego czego oczekiwali rolnicy, szczególni coi prowadzący tucz w cyklu otwartym. Teraz bowiem do sprzedaży zaczynają trafiać tuczniki wyprodukowane z warchlaków kupowanych po 600 ...

Pozostało 36% tekstu
Ten artykuł jest dostępny w Strefie Premium.
Czytaj i oglądaj bez ograniczeń! Zyskaj dostęp do Strefy Premium już za 19,90 zł za pierwszy miesiąc. Dla prenumeratorów dostęp gratis po zalogowaniu
Prenumeratorzy top agrar Polska mogą korzystać ze Strefy Premium za darmo! Kliknij, by dowiedzieć się, jak się zarejestrować.
Jan Bromberek
Autor Artykułu:Jan Bromberek

redaktor „top agrar Polska”, specjalista w zakresie ekonomiki gospodarstw i rynków rolnych.

Pozostałe artykuły tego autora
Masz pytanie lub temat?Napisz do autora
POWRÓT DO STRONY GŁÓWNEJ
15. kwiecień 2024 14:59