StoryEditor

Ceny tuczników znowu w dół. Ile płacą zakłady?

  Rynek wieprzowiny w Polsce zdążył już nas przyzwyczaić do tego, że wymyka się prawom ekonomii. Niska podaż i wzmożony popyt powinien generować wzrosty cen. Niestety nie w tym przypadku. Tutaj ważniejsze jest dorównanie do rynku niemieckiego, a tam świnie były tańsze niż u nas, to stawki nad Wisłą musiały spaść.
18.05.2023., 12:05h

Giełda bez zmian, u nas w dół

U naszych zachodnich sąsiadów od dwóch miesięcy nie zmieniają się oficjalne cenniki skupu tuczników. 2.33 euro/kg w klasie E zdaje się być nie do ruszenia. Oznacza to, że podstawowa stawka za niemieckie tuczniki to 10,5 zł/kg w klasie E – oczywiście ceny transakcyjne są często wyższe, jednak nasi skupujący zdają się tego nie zauważać. U nas ta stawka przez kilka tygodni była o kilkadziesiąt groszy wyższa – a to z prostego powodu - przy ograniczonej podaży w kraju i trudnościami w zakupie surowca za Odrą stawki poszły w górę. Gdy świnie przestały drożeć nasze ubojnie bardzo szybko sprowadziły polskich gospodarzy na ziemię – w zaledwie kilka dni zbili stawki, działo się to także w minionym tygodniu – lokalnie nawet o 1 zł/kg wbc. Obecnie stawki za tuczniki w rozliczeniach poubojowych spadły nieznacznie poniżej 11 zł/kg w kl. E, a w rozliczeniach za żywiec do ok. 8,00-8,3 zł.

Mało świń na rynku

Według analityków w najbliższych miesiącach stawki jednak nie powinny bardziej tanieć. Na rynku jest bowiem mało towaru. Powód jest jeden – cały czas trwa likwidacja stad. Rolników nie przekonują względn...

Pozostało 45% tekstu
Ten artykuł jest dostępny w Strefie Premium.
Czytaj i oglądaj bez ograniczeń! Zyskaj dostęp do Strefy Premium już za 19,90 zł za pierwszy miesiąc. Dla prenumeratorów dostęp gratis po zalogowaniu
Prenumeratorzy top agrar Polska mogą korzystać ze Strefy Premium za darmo! Kliknij, by dowiedzieć się, jak się zarejestrować.
Jan Bromberek
Autor Artykułu:Jan Bromberek

redaktor „top agrar Polska”, specjalista w zakresie ekonomiki gospodarstw i rynków rolnych.

Pozostałe artykuły tego autora
Masz pytanie lub temat?Napisz do autora
POWRÓT DO STRONY GŁÓWNEJ
19. czerwiec 2024 13:07