Reklama zniknie za 11 sekund

r e k l a m a
PARTNER
r e k l a m a
Jesteś w strefie Premium
Strona główna>Artykuły>Świnie>Rynek świń>

Ceny tuczników znowu w dół. Ile płacą zakłady?

Obrazek

 

Rynek wieprzowiny w Polsce zdążył już nas przyzwyczaić do tego, że wymyka się prawom ekonomii. Niska podaż i wzmożony popyt powinien generować wzrosty cen. Niestety nie w tym przypadku. Tutaj ważniejsze jest dorównanie do rynku niemieckiego, a tam świnie były tańsze niż u nas, to stawki nad Wisłą musiały spaść.

Jan Bromberek18 maja 2023, 12:21

Giełda bez zmian, u nas w dół

U naszych zachodnich sąsiadów od dwóch miesięcy nie zmieniają się oficjalne cenniki skupu tuczników. 2.33 euro/kg w klasie E zdaje się być nie do ruszenia. Oznacza to, że podstawowa stawka za niemieckie tuczniki to 10,5 zł/kg w klasie E – oczywiście ceny transakcyjne są często wyższe, jednak nasi skupujący zdają się tego nie zauważać. U nas ta stawka przez kilka tygodni była o kilkadziesiąt groszy wyższa – a to z prostego powodu - przy ograniczonej podaży w kraju i trudnościami w zakupie surowca za Odrą stawki poszły w górę. Gdy świnie przestały drożeć nasze ubojnie bardzo szybko sprowadziły polskich gospodarzy na ziemię – w zaledwie kilka dni zbili stawki, działo się to także w minionym tygodniu – lokalnie nawet o 1 zł/kg wbc. Obecnie stawki za tuczniki w rozliczeniach poubojowych spadły nieznacznie poniżej 11 zł/kg w kl. E, a w rozliczeniach za żywiec do ok. 8,00-8,3 zł.

Mało świń na rynku

Według analityków w najbliższych miesiącach stawki jednak nie powinny bardziej tanieć. Na rynku jest bowiem mało towaru. Powód jest jeden – cały czas trwa likwidacja stad. Rolników nie przekonują względnie wysokie stawki za tuczniki i taniejące ziarno paszowe. W pierwszym kwartale 2023 roku co godzinę z mapy naszego kraju znikało jedno stado trzody chlewnej. Mamy najniższe w historii pogłosie świń. Do tego podobny trend mamy u naszych zachodnich sąsiadów i w zasadzie całej Europie zachodniej. Do tego docierają do nas sygnały o rosnącym zapotrzebowaniu na import wieprzowiny na rynku chińskim – tutaj efekty dla naszego rynku może osłabić silna presja towarów z USA i Ameryki Południowej. Nie jest to jednak bez znaczenia dla naszego rynku. Przy spadającej podaży wieprzowiny, nawet informacje o tym i ż któryś kraj zwiększa zapotrzebowanie może wpływać pozytywnie na ceny.

Zobacz, ile zakłady w Polsce płacą za tuczniki. 


jbr
Fot. Envato Elements


Picture of the author
Autor Artykułu:Jan Bromberek
Pozostałe artykuły tego autora

Masz pytanie lub temat?Napisz do autora

Ważne Tematy

Polskie Wydawnictwo Rolnicze Sp. z o.o., ul. Metalowa 5, 60-118 Poznań. Akta rejestrowe przechowywane w Sądzie Rejonowym Poznań - Nowe Miasto i Wilda w Poznaniu, VIII Wydziale Gospodarczym, KRS 0000101146, NIP 7780164903, REGON 630175513, kapitał zakładowy: 1.000.000 PLN.

Wszystkie prezentowane w ramach niniejszego portalu treści są własnością Polskiego Wydawnictwa Rolniczego Sp. z o.o., są zastrzeżone i chronione prawem autorskim, kopiowanie i dalsze rozpowszechnianie treści jest zabronione. (art. 25 ust. 1 pkt 1b ustawy z 4 lutego 1994 roku o prawie autorskim i prawach pokrewnych)