Reklama zniknie za 11 sekund

Jesteś w strefie Premium
Strona główna>Artykuły>Świnie>Rynek świń>

Danish Crown ogranicza ubój o 40%. Jak to wpłynie na krajowy rynek?

Obrazek

 

Największa europejska firma z sektora przetwórstwa mięsa drastycznie ogranicza swoją działalność w Niemczech. Takie decyzje niestety wpływają na cały rynek europejski. Jak to może wpłynąć na krajowe ceny tuczników?

Dorota Kolasińska2 lutego 2023, 11:44

Osłabiony eksport do Chin i mniejsze zainteresowanie konsumentów mają duży wpływ na jednego z największych przetwórców mięsa w Europie. W związku z tym, że Danish Crown zamierza wzmocnić swoją konkurencyjność cenową musi ograniczyć koszty. Planuje zwolnić 150 pracowników i zaoszczędzić 50 mln euro rocznie. Mocno uderzy to w niemiecki rynek.

Wydajność ubojni trzody chlewnej w Essen (Dolna Saksonia) ma zostać zmniejszona o 40% do 1 maja 2023 r. Danish Crown jest w Niemczech na czwartym miejscu pod względem produkcji. W Danii zwolnionych będzie 100 pracowników. Firma szuka oszczędności w każdym dziale.

Niemiecki biznes pod presją

Duńska ubojnia jest zmuszona do podjęcia drastycznych środków ze względu na oszczędność kosztów, nowe inwestycje i umocnienie konkurencji na rynku.

- Należy podkreślić, że pozostajemy zaangażowani w naszą strategię Feeding the Future i inwestycje rozpoczęte między innymi w Wielkiej Brytanii. Dzięki obecnym zmianom chcemy wzmocnić podstawy nie tylko dla naszej bieżącej pracy na rzecz zrównoważonego rozwoju, ale także naszym celem jest znaczne zwiększenie wartości surowców naszych akcjonariuszy – mówi Jais Valeur, dyrektor generalny Danish Crown.

Informacja wstrząsnęła niemieckim przetwórstwem i rynkiem trzody, co nie pozostanie bez wpływu na tamtejsze ceny. Nie tylko Niemcy i Duńczycy będą mieli problem z nadpodażą, ale cały rynek europejski.

W Polsce będzie presja na ceny?

Niemcy i Dania to strategiczni partnerzy w wymianie handlowej dot. wieprzowiny i żywca. Importujemy z tych państw najwięcej surowca. Sytuacja nie pozostanie bez wpływu na rynek tuczników w Polsce.

- Zapowiadana redukcja liczby ubojów świń w firmie Danish Crown dotyczy Niemiec i Danii. W rezultacie na rynku tych krajów pozostanie więcej żywca rzeźnego do zagospodarowania przez inne zakłady. Będzie stwarzało presję na ceny skupu świń. Nadwyżka podaży żywca w Niemczech może być kierowana po niższych cenach do uboju w polskich rzeźniach. Będzie to działało w kierunku ograniczenia możliwości wzrostu cen skupu tuczników na polskim rynku – komentuje Aleksander Dargiewicz, prezes Krajowego Związku Pracodawców Producentów Trzody Chlewnej.

Polskie zakłady odwzorowują ceny żywca wieprzowego na niemieckiej giełdzie, stąd ryzyko spadku cen w krajowych skupach trzody.

Ceny tuczników

Ceny tuczników w kraju po kilkutygodniowych spadkach zaczęły rosnąć. Tym razem mała i duża giełda VEZG oraz niedobór tuczników na rynku spowodowały, że zakłady podniosły ceny.


Oprac. dkol na podst. topagrar.com

Fot. archiwumPicture of the author
Autor Artykułu:Dorota Kolasińska
Pozostałe artykuły tego autora

Masz pytanie lub temat?Napisz do autora

Ważne Tematy

Polskie Wydawnictwo Rolnicze Sp. z o.o., ul. Metalowa 5, 60-118 Poznań. Akta rejestrowe przechowywane w Sądzie Rejonowym Poznań - Nowe Miasto i Wilda w Poznaniu, VIII Wydziale Gospodarczym, KRS 0000101146, NIP 7780164903, REGON 630175513, kapitał zakładowy: 1.000.000 PLN.

Wszystkie prezentowane w ramach niniejszego portalu treści są własnością Polskiego Wydawnictwa Rolniczego Sp. z o.o., są zastrzeżone i chronione prawem autorskim, kopiowanie i dalsze rozpowszechnianie treści jest zabronione. (art. 25 ust. 1 pkt 1b ustawy z 4 lutego 1994 roku o prawie autorskim i prawach pokrewnych)