StoryEditor

Ceny rzepaku: soja zaczyna wypierać rzepak z rynku oleistych

Podczas, gdy ceny soi na międzynarodowych giełdach wciąż spadają, to mająca największe udziały w eksporcie roślina oleista zaczyna wypierać rzepak. Nasz rodzimy surowiec do produkcji oleju broni się jak może i nawet wraca z cenami do dawno już obranego korytarza.
16.02.2024., 07:45h
Z tego artykułu dowiesz się:
  • Ile kosztuje soja na giełdzie w Chicago?
  • Ile soi wyeksportuje Brazylia w lutym?
  • Jaki będzie areał uprawy soi w Rosji w 2024 r.?
  • Ile mniej w stosunku do poprzedniego roku wyeksportowano rzepaku w drugiej połowie 2023 r.?
  • Kto najbardziej zmniejszył eksport rzepaku?
  • A które kraje podniosły import?
  • Ile kosztuje rzepak na Matifie?
  • Jakie ceny płacą przetwórcy?

Sojowy impet jednak ma spory wpływ na rynki wszystkich roślin oleistych, co dotyka także i rzepak.

Brazylia wyeksportuje 7,3 mln t soi w jedna miesiąc

Na światowych giełdach soja osiąga najniższe ceny od trzech lat, 15.02.2024 r. na giełdzie CBoT w Chicago jest wyceniana na 428,5 USD/t. W kraju przetwórcy kupują soję po 1800 zł/t, u handlowców rozjazd cen dochodzi do 1650–1820 zł/t. Wszystko to wynika z rosnącej podaży na światowym rynku. Według prognoz stowarzyszenia Anec, Brazylia dostarczy w lutym na rynki zagraniczne 7,3 mln ton wobec 2,3 mln ton wyeksportowanych w styczniu. W poprzednim roku w lutym brazylijski eksport soi osiągnął 7,6 mln ton. A soi na świecie, może być jeszcze więcej o czym świadczą kolejne prognozy

Powierzchnia soi w Rosji wzrośnie do 4 mln ha

Według szacunków rosyjskiej firmy analitycznej RUSEED w 2023 r. wzrost powierzchni soi w Rosji w wyniósł 4,6% w porównaniu z rokiem poprzednim. Zdaniem analityków powierzchnia tej uprawy będzie rosła i w kolejnym sezonie. Rosjanie, mający coraz większe problemy za zbytem sporych nadwyżek pszenicy, obserwują, że globalny rynek soi stale rośnie, co jest napędzane zarówno popytem w celach konsumpcyjnych, paszowych i zapotrzebowaniem ze strony biodiesla.

Pomimo że ceny soi obecnie spadają ze względu na zwiększoną produkcję w Brazylii i Argentynie, a także kurczenie się rynku wieprzowiny w Chinach, można przypuszczać, że popyt na soję wolną od GMO będzie wzrastał. W 2023 r. w Federacji Rosyjskiej soją obsiano 3,6 mln ha i rolnicy zebrali rekordowo 6,7 mln t nasion. W 2024 r. powierzchnia upraw soi może osiągnąć 4 mln ha.

Soja już zaczyna z rynku międzynarodowego z wolna wypierać rzepak i czyni to skutecznie już od poprzedniego sezonu.

Mniejszy eksport rzepaku

Pozostało 65% tekstu
Ten artykuł jest dostępny w Strefie Premium.
Czytaj i oglądaj bez ograniczeń! Zyskaj dostęp do Strefy Premium już za 19,90 zł za pierwszy miesiąc. Dla prenumeratorów dostęp gratis po zalogowaniu
Prenumeratorzy top agrar Polska mogą korzystać ze Strefy Premium za darmo! Kliknij, by dowiedzieć się, jak się zarejestrować.
Juliusz Urban
Autor Artykułu:Juliusz Urbanekspert ds. rynku zbóż top agrar Polska, doktor agronomii UP i absolwent MBA UE we Wrocławiu, wiele lat zarządzał skupem u dużego dystrybutora, był prezesem firmy przetwórstwa rzepaku, miał także własną firmę brokerską.
Pozostałe artykuły tego autora
Masz pytanie lub temat?Napisz do autora
POWRÓT DO STRONY GŁÓWNEJ
11. kwiecień 2024 03:44