StoryEditor

Ukraina domaga się od UE rekompensat za koszty logistyczne i kontrole weterynaryjne produktów rolnych

Ukraiński minister rolnictwa rozmawiał z przewodniczącym komisji rolnictwa Parlamentu Europejskiego o rekompensatach za koszty logistyczne i kontroli weterynaryjnych. Co na to przedstawiciele UE?
25.08.2023., 11:08h

Skomplikowana logistyka i zakaz eksportu

Minister ds. polityki rolnej i żywności Ukrainy Mykoła Solski przeprowadził spotkanie online z Przewodniczącym Komitetu ds. rolnictwa i rozwoju wsi Parlamentu Europejskiego Norbertem Linsem. W trakcie rozmowy omówiono kwestie udzielenia przez Komisję Europejską rekompensat za koszty logistyczne związane z transportem produktów rolnych z Ukrainy do morskich portów Niemiec, Włoch, Łotwy, Litwy, Chorwacji, Słowenii i Holandii. Omówiono również przeniesienie kontroli weterynaryjnej produktów rolnych z punktów przejścia granicznego z Ukrainą na terytorium krajów docelowych.

Mykoła Solski podkreślił znaczenie uzyskania rekompensat dla ukraińskich rolników, uwzględniając skomplikowaną logistykę, zakaz eksportu ukraińskich produktów rolnych przez sąsiednie kraje oraz ostrzały portów nad Dunajem przez Rosję.

Solidarność i poparcie UE

Norbert Lins wyraził zrozumienie dla sytuacji oraz solidarność z ukraińskimi rolnikami. Podkreślił, że popiera pomysł uzyskania od Komisji Europejskiej rekompensat za koszty logistyczne związane z transportem ukraińskich produktów rolnych. Zadeklarował również, że będzie zabiegał o ułatwienie procedur weterynaryjnych dla ukraińskich dostawców.

Spotkanie było kolejnym krokiem w nawiązywaniu bliższej współpracy między Ukrainą, a Unią Europejską w dziedzinie rolnictwa i żywności. Obie strony wyraziły nadzieję na dalszy dialog i rozwiązywanie problemów w interesie obu stron.

Mkh na podst. Ministerstwo Polityki Rolnej i Żywności Ukrainy
Fot. Envato Elements

Maria Khamiuk
Autor Artykułu:Maria Khamiukdziennikarz, współpracownik PWR Online
Pozostałe artykuły tego autora
Masz pytanie lub temat?Napisz do autora
POWRÓT DO STRONY GŁÓWNEJ
10. grudzień 2023 08:40