StoryEditor

Powierzchnia rzepaku ozimego w Niemczech spadnie o 4–7%

W Niemczech areał rzepaku ozimego na zbiory 2024 został znacznie ograniczony. Powierzchnia zasiewów, wynosząca od 1,09 do 1,13 mln hektarów, jest niższa od tegorocznej powierzchni zbiorów. Tym samym powierzchnia zasiewów rzepaku ozimego w Niemczech na zbiory 2024 r. zmniejszy się o 4–7%.
23.12.2023., 08:00h

Zdaniem ekspertów Unii Promocji Roślin Oleistych i Białkowych (UFOP) nadpodaż rzepaku i związana z tym presja na ceny mogły spowodować, że wielu rolników ograniczyło plany zasiewów rzepaku. Na takie decyzje wpłynęły również trudne warunki pogodowe z poprzedniego sezonu – początkowo deszczowe zbiory, a następnie regionalnie pojawiająca się susza.

Także rosnąca podaż importowa spowodowała na rynku rzepaku wyraźną presję cenową. W momencie siewu rzepaku nie było żadnych pozytywnych sygnałów cenowych, ponadto plony rzepaku z ostatnich żniw nie mogły dorównać bardzo dobremu poziomowi z roku poprzedniego.

Opóźnienia we wschodach rzepaku

W okresie tegorocznych siewów, w zależności od regionu, najlepsze warunki pogodowe panowały w bardzo różnym czasie. Tam, gdzie nie było możliwe optymalne przygotowanie pola, dochodziło do opóźnień wschodów. Jak informuje UFOP, warunki pogodowe ostatnich tygodni w dużym stopniu umożliwiły słabszym plantacjom nadrobienie deficytu rozwojowego. Na plantacjach wysianych wcześniej konieczne stało się stosowanie regulatorów wzrostu. W niektórych przypadkach konieczne stały się nawet kilkakrotne opryski środkami owadobójczymi na pchełkę rzepakową. Obecnie rzepak ozimy na polach niemieckich rolników jest w większości w dobrej lub bardzo dobrej kondycji i nie ma większych obaw o dobre przezimowanie. W październiku i jak dotąd w listopadzie br. odnotowano duże opady deszczu.

Zobacz także: Nowe szkodniki w uprawie rzepaku i wzmożona werticilioza. Jaka jest sytuacja na polach?

Należy zatem mieć nadzieję, że zwłaszcza we wschodnich landach możliwe będzie zmniejszenie deficytu wilgoci w głębszych warstwach gleby. Właśnie od regularnego zaopatrzenia w wodę aż do osiągnięcia dojrzałości w połączeniu z wysokim poziomem nasłonecznienia do wysokiej wydajność fotosyntezy w ciągu najbliższych kilku miesięcy UFOP uzależnia plonowanie rzepaku w 2024 r.

Fot: Sierszeńska

Juliusz Urban
Autor Artykułu:Juliusz Urbanekspert ds. rynku zbóż top agrar Polska, doktor agronomii UP i absolwent MBA UE we Wrocławiu, wiele lat zarządzał skupem u dużego dystrybutora, był prezesem firmy przetwórstwa rzepaku, miał także własną firmę brokerską.
Pozostałe artykuły tego autora
Masz pytanie lub temat?Napisz do autora
POWRÓT DO STRONY GŁÓWNEJ
27. maj 2024 09:30