StoryEditor

Przemarznięcie korzeni rzepaku. Jak rozpoznać?

Energia zgromadzona w procesie fotosyntezy ze słońca przez późne lato, całą jesień, a nawet zimę, gromadzi się u rzepaku w korzeniu, szyjce korzeniowej i liściach. Te ostatnie często jednak wczesną wiosną odpadają i pozostaje tylko korzeń i szyjka. Ich stan decyduje o kondycji roślin, późniejszym rozwoju i plonie. Niestety, często mamy do czynienia z zaburzeniami tych części. Przemarznięcie korzeni rzepaku. Jak rozpoznać?
25.02.2024., 09:00h

Przemarznięcie korzeni rzepaku. Jak rozpoznać?

  • Przyczyna: działanie silnych mrozów na niezahartowane rośliny.
  • Objawy: tkanki korzenia są gąbczaste na całej długości, łatwo jest je ścisnąć. Pod wpływem nacisku łatwo wydostają się z nich soki. Na przekroju łatwo zauważyć oddzielający się rdzeń korzenia. Skórka korzenia schodzi pod wpływem lekkiego potarcia. Roślina wyrwana urywa się w połowie korzenia lub korzeń wychodzi cały, ale z urwanymi korzeniami bocznymi.
image

Objawy przemarznięcia korzenia rzepaku

FOTO: Czubiński

Zobacz także: Rzepak w kryzysie: UE uprawa rzepaku spadnie do najniższego poziomu od 15 lat!

Pozostało 45% tekstu
Ten artykuł jest dostępny w Strefie Premium.
Czytaj i oglądaj bez ograniczeń! Zyskaj dostęp do Strefy Premium już za 19,90 zł za pierwszy miesiąc. Dla prenumeratorów dostęp gratis po zalogowaniu
Prenumeratorzy top agrar Polska mogą korzystać ze Strefy Premium za darmo! Kliknij, by dowiedzieć się, jak się zarejestrować.
Tomasz Czubiński
Autor Artykułu:Tomasz Czubiński

redaktor „top agrar Polska”, specjalista w zakresie ochrony, uprawy i nawożenia roślin

Pozostałe artykuły tego autora
Masz pytanie lub temat?Napisz do autora
POWRÓT DO STRONY GŁÓWNEJ
22. kwiecień 2024 08:12