StoryEditor

Pszenica paszowa w górę, pozostałe zboża bez zmian

Niespodziewanie w środku tygodnia w krajowych punktach skupu zdrożała pszenica paszowa. Pszenica konsumpcyjna nieznacznie potaniała, a pozostałe zboża utrzymały średnie ceny skupu z poniedziałku.
29.07.2015., 15:07h

Nasza redakcja w ramach "Żniwnego pogotowia cenowego" monitoruje trzy razy w tygodniu ceny skupu zbóż oferowane przez wybrane podmioty w każdym z województw. Dzisiejsza sonda wykazała nieznaczne wahania cen skupu pszenżyta, jęczmienia i żyta, co sprawiło, że ich średnia krajowa utrzymała się na poziomie sprzed 2 dni i wynosi netto:

  • dla jęczmienia – 534 zł/t,
  • dla pszenżyta – 519 zł/t,
  • dla żyta – 476 zł/t

Nieznacznie, bo o 7 zł/t, potaniała średnia cena skupu pszenicy konsumpcyjnej. Najwięcej za to ziarno – 725 zł – płacą obecnie w woj. warmińsko-mazurskim. Natomiast najtańsza pszenica jest w woj. dolnośląskim, gdzie jeden z punktów skupu oferuje za nią zaledwie 620 zł/t netto.

Jak to zwykle w żniwa bywa, punkty skupu znacznie ograniczyły skup suchej kukurydzy z jesiennych zbiorów. Realizowane są jedynie podpisane wcześniej kontrakty.

Jeżeli chodzi o rzepak, to jego żniwa są już za półmetkiem, choć są takie miejsca w kraju (np. okolice Mławy), gdzie rolnicy nie zdążyli go skosić przed nawałnicami i gradobiciem. W efekcie na pola wyjechać można już tylko broną talerzową, bo czarne nasiona wymłócił padający obficie grad (zobacz zdjęcia).

Sprawdzają się natomiast informacje o niższych plonach rzepaku. Sami rolnicy szacują, że z powodu niekorzystnej pogody zbiory są od 15 do nawet 30% niższe. Tegoroczne rzepakowe żniwa są wyścigiem z czasem, dlatego koszony rzepak ma często ponad 10% wilgotności. Dowodem na to, że czarnych nasion jest mniej może być fakt, iż od początku tegorocznych żniw ich średnia cena nie spada, a wręcz przeciwnie – w ciągu ostatnich dwóch tygodni wzrosła o 20 zł/t.   bcz

Aktualne ceny skupu zbóż w kraju.
Aktualne ceny skupu rzepaku w kraju.
Bartłomiej Czekała
Autor Artykułu:Bartłomiej Czekała Redaktor naczelny portalu topagrar.pl, dyrektor PWR online
Pozostałe artykuły tego autora
Masz pytanie lub temat?Napisz do autora
POWRÓT DO STRONY GŁÓWNEJ
25. luty 2024 11:47