StoryEditor

Śmietka rzepakowa - próg szkodliwości. Jak go ustalić?

Pytanie Czytelnika: Jaki jest próg ekonomicznej szkodliwości śmietki rzepakowej i jak go ustalić?
06.09.2023., 10:09h
Śmietka rzepakowa, a dokładniej jej larwa, uznawana jest za groźnego szkodnika rzepaku ozimego, zwłaszcza po wycofaniu z użycia w zaprawach nasiennych neonikotynoidów.


Zobacz także: O ile można opóźnić siew rzepaku i jak prowadzić taki łan? Pogotowie polowe top agrar Polska


Żerując na szyjce korzeniowej spowalnia i ogranicza rozwój rzepaku przed zimą oraz obniża jej zimotrwałość, gdyż przez uszkodzone korzenie mróz czy sprawcy chorób mogą łatwiej wnikać do wnętrza rośliny. Są jednak w zastępstwie wycofanych produktów oferowane inne preparaty chemiczne i biologiczne o tym przeznaczeniu. Ponadto, w celu lepszej ochrony upraw zaleca się też ich przemienne stosowanie z insektycydami zawierającymi s.cz. należące do różnych grup chemicznych i o innych mechanizmach działania.

Monitoring śmietki rzepakowej

Znajdują się natomiast w rejestrze MRiRW insektycydy do stosowania interwencyjnego. Aby jednak zabieg przeciwko śmietce był ekonomicznie uzasadniony i wykonany we właściwym terminie, zaleca się prowadzić monitoring tego szkodnika na uprawach rzepaku. Do tego zadania służą np. żółte naczynia wypełnione wodą z dodatkiem płynu zmiękcz...
Pozostało 46% tekstu
Ten artykuł jest dostępny tylko dla Prenumeratorów
Zyskaj dostęp do wszystkich treści Premium i e-wydań z Prenumeratą Cyfrową lub Drukowaną. Wybierz pakiet dla siebie i korzystaj tak, jak lubisz.
Masz Prenumeratę top agrar Polska, ale nie wiesz, jak dodać numer klienta na portalu?Kliknij tu, przygotowaliśmy dla Ciebie instrukcję rejestracji.
Janusz Biernacki
Autor Artykułu:Janusz Biernackiredaktor „top agrar Polska”, specjalista w zakresie uprawy i nawożenia roślin.
Pozostałe artykuły tego autora
Masz pytanie lub temat?Napisz do autora
POWRÓT DO STRONY GŁÓWNEJ
18. styczeń 2025 12:58