StoryEditor

Śmietka rzepakowa - próg szkodliwości. Jak go ustalić?

Pytanie Czytelnika: Jaki jest próg ekonomicznej szkodliwości śmietki rzepakowej i jak go ustalić?
06.09.2023., 10:09h
Śmietka rzepakowa, a dokładniej jej larwa, uznawana jest za groźnego szkodnika rzepaku ozimego, zwłaszcza po wycofaniu z użycia w zaprawach nasiennych neonikotynoidów.


Zobacz także: O ile można opóźnić siew rzepaku i jak prowadzić taki łan? Pogotowie polowe top agrar Polska


Żerując na szyjce korzeniowej spowalnia i ogranicza rozwój rzepaku przed zimą oraz obniża jej zimotrwałość, gdyż przez uszkodzone korzenie mróz czy sprawcy chorób mogą łatwiej wnikać do wnętrza rośliny. Są jednak w zastępstwie wycofanych produktów oferowane inne preparaty chemiczne i biologiczne o tym przeznaczeniu. Ponadto, w celu lepszej ochrony upraw zaleca się też ich przemienne stosowanie z insektycydami zawierającymi s.cz. należące do różnych grup chemicznych i o innych mechanizmach działania.

Monitoring śmietki rzepakowej

Znajdują się natomiast w rejestrze MRiRW insektycydy do stosowania interwencyjnego. Aby jednak zabieg przeciwko śmietce był ekonomicznie uzasadniony i wykonany we właściwym terminie, zaleca się prowadzić monitoring tego szkodnika na uprawach rzepaku. Do tego zadania służą np. żółte naczynia wypełnione wodą z dodatkiem płynu zmiękcz...
Pozostało 46% tekstu
Ten artykuł jest dostępny w Strefie Premium.
Czytaj i oglądaj bez ograniczeń! Zyskaj dostęp do Strefy Premium już za 16,90 zł za pierwszy miesiąc. Dla prenumeratorów dostęp gratis po zalogowaniu
Prenumeratorzy top agrar Polska mogą korzystać ze Strefy Premium za darmo! Kliknij, by dowiedzieć się, jak się zarejestrować.
Janusz Biernacki
Autor Artykułu:Janusz Biernackiredaktor „top agrar Polska”, specjalista w zakresie uprawy i nawożenia roślin.
Pozostałe artykuły tego autora
Masz pytanie lub temat?Napisz do autora
POWRÓT DO STRONY GŁÓWNEJ
11. grudzień 2023 04:57