StoryEditor

Jak wyznaczyć optymalny termin siewu soi?

Soję sieje się w Polsce od ostatniej dekady kwietnia do pierwszej dekady maja. Ważniejsza od kalendarza jest jednak temperatura gleby. Drugim warunkiem wyrównanych wschodów jest równa głębokość siewu i wilgotna gleba wokół nasion. Jak wyznaczyć termin siewu soi?
06.03.2023., 12:03h
Siew soi w glebę niedostatecznie ogrzaną lub nadejście fali chłodów po siewie i ochłodzenie gleby powoduje opóźnienie wschodów, zmniejsza się procent roślin, które skiełkowały w wyniku chorób odglebowych i gnicia nasion i kiełków oraz powoduje nierównomierność wschodów.

Ponadto zbyt wczesny siew to ryzyko wystąpienia przymrozków wiosennych w chwili, gdy siewki już wzejdą. Opóźnienie siewu to ryzyko wschodów ze zbyt przesuszonej gleby lub w warunkach suszy, a także opóźnienie wegetacji, co może mieć wpływ na zbyt późne dojrzewanie i dosychanie nasion. Jest to efekt wrażliwości soi na długość dnia.

W czerwcu negatywnie reaguje na długi dzień, co odbija się na systemie hormonalnym rośliny i powoduje słabsze kwitnienie i zmniejszenie liczby zawiązanych strąków i nasion.
Podczas wyboru terminu siewu warto wziąć pod uwagę następujące czynniki:
  • temperaturę gleby,
  • dostęp do podsiąkającej wody gruntowej,
  • stan przygotowania pola.


Temperatura gleby, optymalna do siewu soi

Temperatura gleby zależy natomiast od temperatury powietrza, czasu oddziaływania ciepła na glebę, kolory i wilgotności gleby. Przy temperaturze powietrza 10-15°C ciemna, średnio wilgotna gleba nagrzewa się w ciągu 2-3 dni do minimum 10°C – temperatury optymalnej do siewu soi (na głębokość siewu nasion, czyli 3-5 cm, na wierzchu jest to około 11-12°C). Gdy mamy glebę wilgotną, czas nagrzewania jest dłuższy o 1-2 dni.

Zobacz także: Dlaczego w Ukrainie będzie więcej soi


Gleba jasna
nagrzewa się nieznacznie dłużej niż ciemna, jeżeli mamy do czynienia z ogrzewaniem od promieni słonecznych. Gdy ogrzewanie jest skutkiem napływu ciepłych mas powietrza, barwa gleby nie ma znaczenia. Ze względu na wyższe wymagania termiczne termin kalendarzowy siewu soi przypada zwykle po terminie siewu kukurydzy. Dlatego soję sieje się w zależności od regionu i warunków od około 20 kwietnia do około 5-10 maja.


Termin
ten można ustalić na podstawie fenologii, czyli obserwacji dzikich gatunków roślin w pobliżu. Pod tym względem siew soi jest zbieżny z kwitnieniem klonu zwyczajnego lub końcówką kwitnienia dzikich wiśni.


Bernat Patrycja na podstawie: 100 pytań o strączkowe
fot. envato.elements
Top Agrar
Autor Artykułu:Top Agrar
Pozostałe artykuły tego autora
Masz pytanie lub temat?Napisz do autora
POWRÓT DO STRONY GŁÓWNEJ
25. maj 2024 13:21