StoryEditor

Jak gęsto i głęboko siać soję?

Podczas siewu soi trzeba bardzo ostrożnie obchodzić się z nasionami, które są wrażliwe na uszkodzenia mechaniczne. Dlatego lepiej używać siewników o mechanicznym rozdziale nasion, z plastikowymi przewodami siewnymi. Jak gęsto powinna być siana soja i jak głęboko?
06.03.2023., 13:03h
Obsada soi powinna zapewnić z jednej strony szybkie pokrycie przestrzeni między roślinami, a z drugiej zapewnić roślinom przestrzeń do rozwoju. Ponadto w zależności od techniki odchwaszczania w celu użycia opielaczy trzeba pozostawić szersze miedzyrzędzia, a to powoduje zagęszczenie roślin w rzędzie, które nie może być nadmierne.

Ile wynosi norma wysiewu soi?

Przyjmuje się, że docelowo obsada roślin po wschodach (wartość brana do wzoru na ustalenie ilości wysiewu nasion) wynosić powinna 50-100 szt./m2. Są to jednak dość znaczne różnice, wynikające z odmiany i stanowiska. Zatem norma wysiewu soi wynosi:
  • odmiany wczesne na stanowiska słabsze: 80 – 100 szt./m2;
  • odmiany średnio wczesne na stanowiska mocne: 60 – 70 szt./m2;
  • odmiany późniejsze na stanowiska mocniejsze ( na słabszych lepiej nie siać takich odmian): 50 – 60 szt./m2.

Powodzenie w uprawie soi – równomierne wschody

Warunkiem powodzenia w uprawie soi jest uzyskanie równomiernych wschodów. Nie zawsze jest to możliwe, zwłaszcza na glebach gliniastych i ilastych. Dlatego na tych stanowiskach soje lepiej siać w szersze międzyrzędzia, co powoduje zagęszczenie nasion w rzędzie. Kiełkując grupowo, mają one większą siłę przebijania gleby.
Natomiast na stanowiskach lżejszych oraz na glebach o dobrej strukturze, oraz z mulczem możliwe są siewy w wąskie międzyrzędzia w większej rozstawie między roślinami. Możliwe są także siewy punktowe.
  • Przy międzyrzędziach „buraczanych” 45 cm i normie 50 szt./m2 odstęp między siewkami wynosi 4,4 cm.
  • Natomiast większa obsada, np. 80 szt./m2 lub międzyrzędzia 75 cm przy obsadzie 50 szt./m2 to niespełna 3 cm między roślinami. Mamy się już efekt wspólnego przebijania skorupy.

Jak głęboko siać soję?

Soja, podobnie do łubinu czy fasoli, a przeciwnie niż groch i bobik kiełkuje epigeicznie. Podczas kiełkowania wydłuża się część pod liścieniami i wynosi je w górę. W efekcie gleby nie przebija cienki i ostry kiełek, ale szerokie i tępe na końcu liścienie. Na polu widać wówczas podnoszenie pękniętych płytek gleby wzdłuż rzędów. Liścienie po przebiciu gleby zielenią się i rozpoczynają fotosyntezę. Z jednej strony ten sposób kiełkowania umożliwia szybkie przejście na system samożywny rośliny, z drugiej kiełek podczas przebijania gleby zużywa więcej energii. Wynika stąd wniosek, że nasion soi nie można siać zbyt głęboko.

Nie jest to zbyt korzystne, ponieważ w okresie siewu soi – na przełomie kwietnia i maja – powierzchniowa warstwa gleby jest w tym czasie przesuszona. Ponadto nasiona są narażone na wyjadanie przez ptaki.

Czytaj także: Jakie są rodzaje szczepionek bakteryjnych? Co daje szczepienie nasion bakteriami brodawkowymi?
Optymalna głębokość siewu soi wynosi 3-4 cm. W przypadku gleby o bardzo dobrej strukturze, ciepłej, ale wilgotnej w głębszych warstwach, można nasiona umieszczać na głębokości 5 cm. Nasion nie powinno siać się jednak głębiej, gdyż mogą być problemy z równomiernymi wschodami.

Technika siewu soi

Podczas siewu soi ważna jest technika zabiegu. Można wykorzystywać redlice stopkowe oraz talerzowe. Istotne jest mocne dociśnięcie gleby dookoła nasion i pozostawienie pulchnej warstwy nad nasionami.

Drugim niezwykle ważnym elementem agrotechniki jest sposób dystrybucji nasion. Soja ma nasiona bardzo wrażliwe na uderzenia. Powodują one mikropęknięcia, a także rozłupywanie nasion. Dlatego nie zaleca się do siewu soi siewników pneumatycznych. Lepszy jest rozdział nasion mechaniczny, a zwłaszcza z plastikowymi elementami roboczymi i przewodami nasiennymi.

Na podstawie: 100 pytań o strączkowe
fot. Evnato.Elements
Top Agrar
Autor Artykułu:Top Agrar
Pozostałe artykuły tego autora
Masz pytanie lub temat?Napisz do autora
POWRÓT DO STRONY GŁÓWNEJ
01. marzec 2024 21:54