StoryEditor

Rolnicy chcą powstania niezależnego laboratorium badającego próbki płodów rolnych

Każdego roku rolnicy skarżą się, że mają problem z zaniżaniem cen płodów rolnych przez finalnego ich odbiorcę, który powołuje się na gorsze od zakontraktowanych parametry np. ziarna zbóż, kukurydzy, strączkowych czy rzepaku. Zdaniem rolników, aby takie spory między sprzedającym i kupującym rozstrzygać potrzebne jest niezależne laboratorium.
12.01.2024., 15:22h

Prawie każdy rolnik zetknął się przynajmniej raz z sytuacją, gdy wysłał do klienta auto ciężarowe z ładunkiem zboża, kukurydzy, rzepaku czy roślin strączkowych po ustalonej cenie, a później otrzymał telefon lub e-mail, że towar ma parametry niższe od deklarowanych lub zakontraktowanych, w związku z czym cena musi zostać odpowiednio obniżona albo auto na koszt rolnika wraca do gospodarstwa.

Jeżeli klient twierdzi, że tak jest to jak to sprawdzić? W innym laboratorium komercyjnym? Skąd mieć wówczas pewność, że wynik będzie niezależny?  Rolnicy w takich sytuacjach są bezradni. Nie mają gdzie sprawdzić próbki płodów rolnych, ponieważ brakuje państwowego, niezależnego od rynku laboratorium.

KRIR: Laboratorium odwoławcze jest potrzebne

Zarząd Krajowej Rady Izb Rolniczych wystąpił 10 stycznia 2024 r. do Ministra Rolnictwa i Rozwoju Wsi w sprawie powołania niezależnego laboratorium odwoławczego badającego parametry płodów rolnych.

- Rolnicy obecnie nie mają możliwości odwołania się w sprawie wartości parametrów zbóż, rzepaku, buraków, suchej masy wysłodków itp. Badania jakości przedawanych produktów wykonywane są w laboratoriach własnych podmiotów skupujących lub w laboratoriach zewnętrznych, ale na zlecenie podmiotu skupującego. W takiej sytuacji rolnik nie ma pewności, czy otrzyma sprawiedliwą cenę odpowiednią do jakości sprzedawanego towaru. Rolnicy często mają poczucie, że skupujący niżej ocenia wartość plonu niż jest to w rzeczywistości - czytamy w piśmie KRIR do szefa resortu rolnictwa.

Dwie próbki zboża zamiast jednej

Dlaczego takie rozwiązanie ma sens? Zdaniem samorządu rolniczego konieczne jest powołanie laboratorium odwoławczego i wprowadzenie systemu pobierania próbek w sposób bezstronny w co najmniej dwóch jednakowych próbach, z których druga będzie zachowana do kontroli przez odpowiedni czas.

- Przyjęcie takiego systemu oceny plonów poprawi sytuację konkurencyjną rolników w łańcuchu żywności - przekonuje KRIR w apelu do szefa MRiRW.

KRIR interweniował w podobnej sprawie już rok temu. Prezcytasz o tym więcej w artykule: Czy podmioty skupujące zboża są wiarygodne?

Bartłomiej Czekała
Autor Artykułu:Bartłomiej Czekała Redaktor naczelny portalu topagrar.pl, dyrektor PWR online
Pozostałe artykuły tego autora
Masz pytanie lub temat?Napisz do autora
POWRÓT DO STRONY GŁÓWNEJ
18. kwiecień 2024 19:40