Reklama zniknie za 11 sekund

Strona główna>Artykuły>Prawo>Szkody łowieckie>

Opolszczyzna: blisko 3 mln zł rocznie na szkody łowieckie

Prawie 3 miliony złotych rocznie wynosiły dotychczas szkody spowodowane przez dziką zwierzynę w uprawach opolskich rolników.

26 maja 2022, 14:05

Warto podkreślić, że straty w uprawach byłyby znacznie większe, gdyby nie grodzenie pól i robienie pasów zaporowych w lesie. Myśliwi i rolnicy zaprawiają też nasiona papryką chili, a gdy to nie pomaga dzień i noc pilnują pól. Oprócz dzików znaczne szkody wyrządzają też czaple.

Zwierzyna łowna należy do Skarbu Państwa, a tylko upolowane sztuki są własnością kół łowieckich. Mimo to to właśnie one, jako dzierżawcy obwodu łowieckiego, wypłacają odszkodowania za straty. Dla niektórych kół łowieckich to więcej, niż są w stanie zarobić na polowaniach dewizowych. A wartość szkód może w tym roku wzrosnąć z powodu wzrostu cen płodów rolnych.

O obecną sytuację zapytaliśmy Dariusza Klusko (rolnika z Pągowa), Marcina Wołczańskiego (rolnika, myśliwego Koła Łowieckiego Bażant Namysłów) i Zygmunta Hink (rolnika, myśliwego ze Starych Budkowic).

Autor: dr Mariusz DrożdżWażne Tematy

Polskie Wydawnictwo Rolnicze Sp. z o.o., ul. Metalowa 5, 60-118 Poznań. Akta rejestrowe przechowywane w Sądzie Rejonowym Poznań - Nowe Miasto i Wilda w Poznaniu, VIII Wydziale Gospodarczym, KRS 0000101146, NIP 7780164903, REGON 630175513, kapitał zakładowy: 1.000.000 PLN.

Wszystkie prezentowane w ramach niniejszego portalu treści są własnością Polskiego Wydawnictwa Rolniczego Sp. z o.o., są zastrzeżone i chronione prawem autorskim, kopiowanie i dalsze rozpowszechnianie treści jest zabronione. (art. 25 ust. 1 pkt 1b ustawy z 4 lutego 1994 roku o prawie autorskim i prawach pokrewnych)