StoryEditor

Budowa drogi a zawiadomienie od gminy

Pytanie: Wczoraj dowiedziałem się, że na mojej ziemi gmina zamierza wybudować drogę (jest już wydano decyzja). Nikt mi nie doręczył żadnej decyzji i nie mogłem złożyć odwołania. Starostwo, które wydało decyzję poinformowało mnie, że o decyzji zawiadomiono mnie na adres wpisany do katastru, choć jest to adres nieaktualny. Czy starostwo postąpiło słusznie?
19.02.2019., 15:02h
Odpowiedź: Starostwo postąpiło w tej sprawie zgodnie z obowiązującymi przepisami. Ustawa z 10 kwietnia 2003 r. o szczególnych zasadach przygotowania i realizacji inwestycji w zakresie dróg publicznych (Dz. U. 2018.1747), która dotyczy tej sprawy ustala uproszczone zasady prowadzenia postępowań w sprawie budowy dróg. Uproszczenie to polega między innymi na tym, że decyzje wyrażające zgodę na budowę są obwieszczana (w gminie, na strona ich Biuletynu Informacji Publicznej).

Ustawa przewiduje również, że właściciele nieruchomości, na których ma zostać wybudowana droga mogą być zawiadamiani o wydaniu decyzji na adres ujawniony w katastrze. Podkreślić należy, że to właściciel nieruchomości zobowiązany jest do aktualizacji danych zawartych w katastrze.

Podsumowując, starosta mógł wydać decyzje wyrażającą zgodę na budowę drogi i obwieścić o jej wydaniu publicznie i dodatkowo zawiadomić właścicieli o decyzji i to na adresy ujawnione w katastrze także wtedy, gdy adresy te były nieaktualne.

Adw. Mikołaj Pomin 

Masz pytanie do prawnika, jesteś naszym prenumeratorem? Może zadać je w poniższym formularzu. Nasz prawnik udzieli odpowiedzi tak s...
Pozostało 11% tekstu
Ten artykuł jest dostępny w Strefie Premium.
Czytaj i oglądaj bez ograniczeń! Zyskaj dostęp do Strefy Premium już za 16,90 zł za pierwszy miesiąc. Dla prenumeratorów dostęp gratis po zalogowaniu
Prenumeratorzy top agrar Polska mogą korzystać ze Strefy Premium za darmo! Kliknij, by dowiedzieć się, jak się zarejestrować.
adw. Mikołaj Pomin
Autor Artykułu:adw. Mikołaj PominPrawnik w redakcji "top agrar Polska".
Pozostałe artykuły tego autora
Masz pytanie lub temat?Napisz do autora
POWRÓT DO STRONY GŁÓWNEJ
06. grudzień 2023 04:37