StoryEditor

Czy można fizycznie podzielić małe gospodarstwo między współwłaścicieli?

Nasz Czytelnik zapytał, czy możliwy jest podział gospodarstwa o powierzchni około 3 ha między współwłaścicieli. Zobacz odpowiedź prawnika specjalisty!
03.11.2022., 14:11h

Podział fizyczny gospodarstwa

Teoretycznie możliwe jest zniesienie współwłasności poprzez podział fizyczny gospodarstwa na mniejsze części. Najprościej jest taki podział przeprowadzić u notariusza (umowne zniesienie współwłasności). Oczywiście, najpierw należy ustalić, czy preferowany podział jest możliwy z punktu widzenia przepisów miejscowych. Niestety, jest to rozwiązanie możliwe tylko wtedy, gdy między stronami nie ma sporu co do sposobu podziału.

W razie braku zgody pozostaje zniesienie współwłasności na drodze sądowej. Musimy zwrócić uwagę, że ostatecznie sąd może nie zgodzić się na podział fizyczny ziemi. Wynika to ze specyfiki przepisów Kodeksu cywilnego, które nakładają na sąd kryteria, którymi musi się kierować, wydając orzeczenie.

Droga sądowa przy podziale gospodarstwa

Najpierw zatem sąd winien ustalić, czy podział nie będzie sprzeczny z zasadami prawidłowej gospodarki rolnej. Jeżeli taka sprzeczność istnieje (jest ono zbyt małe), przyzna gospodarstwo temu współwłaścicielowi, na którego wyrażą zgodę wszyscy współwłaściciele.

Jeśli takiej zgody nie ma, sąd przyzna gospodarstwo rolne temu z nich, ...

Pozostało 37% tekstu
Ten artykuł jest dostępny w Strefie Premium.
Czytaj i oglądaj bez ograniczeń! Zyskaj dostęp do Strefy Premium już za 19,90 zł za pierwszy miesiąc. Dla prenumeratorów dostęp gratis po zalogowaniu
Prenumeratorzy top agrar Polska mogą korzystać ze Strefy Premium za darmo! Kliknij, by dowiedzieć się, jak się zarejestrować.
adw. Mikołaj Pomin
Autor Artykułu:adw. Mikołaj PominPrawnik w redakcji "top agrar Polska".
Pozostałe artykuły tego autora
Masz pytanie lub temat?Napisz do autora
POWRÓT DO STRONY GŁÓWNEJ
24. lipiec 2024 18:25