StoryEditor

Kiedy rolnik może zażądać zmiany ceny pszenicy w umowie kontraktacyjnej?

Rolnicy często borykają się z wieloma problemami i zawiłościami w prawidłowej interpretacji aktualnie obowiązujących przepisów prawnych. Dlatego specjalnie dla Czytelników top agrar Polska uruchomiliśmy dyżury naszego eksperta, podczas których adwokat Mikołaj Pomin podpowiada co zrobić w sytuacjach, gdy interpretacja przepisów nie jest jednoznaczna.
22.08.2022., 11:08h

PYTANIE:

W zeszłym roku zawarłem umowę na sprzedaż pszenicy, ale boję się, że ustalona cena jest za niska. Czy mogę renegocjować warunki przed zbiorami, bądź rozwiązać umowę i w razie wyższych cen sprzedać zboże na lepszych warunkach?

ODPOWIEDŹ: 

Czytelnik powinien zacząć od szczegółowego zapoznania się z zawartą umową. Przede wszystkim należy sprawdzić, czy określa ona konsekwencje niewywiązania się z obowiązków, tj. kary umowne, czy odszkodowanie.

Kara umowna jest określona z góry. Wystarczy więc, że jedna ze stron nie wywiąże się z umowy i już jest zobowiązana do jej zapłaty. Z odszkodowaniem nie jest już tak łatwo, bowiem pokrzywdzony kontrahent musi wykazać zarówno powstanie szkody, jak i jej wysokości. Nie wyłącza odpowiedzialności nierzetelnego kontrahenta brak postanowień odnoszących się do kar umownych, odszkodowań itp. Jeżeli bowiem umowa nie mówi wprost, że jedna bądź obie strony mogą się z niej nie wywiązać bez żadnych konsekwencji, w razie niezrealizowania obowiązków należy się z nimi liczyć.

Zdarzają się jednak sytuacje, które pozwalają na uwolnienie się od dolegliwości wynikających z niewyk...

Pozostało 55% tekstu
Ten artykuł jest dostępny w Strefie Premium.
Czytaj i oglądaj bez ograniczeń! Zyskaj dostęp do Strefy Premium już za 19,90 zł za pierwszy miesiąc. Dla prenumeratorów dostęp gratis po zalogowaniu
Prenumeratorzy top agrar Polska mogą korzystać ze Strefy Premium za darmo! Kliknij, by dowiedzieć się, jak się zarejestrować.
adw. Mikołaj Pomin
Autor Artykułu:adw. Mikołaj PominPrawnik w redakcji "top agrar Polska".
Pozostałe artykuły tego autora
Masz pytanie lub temat?Napisz do autora
POWRÓT DO STRONY GŁÓWNEJ
23. kwiecień 2024 02:55