StoryEditor

Darowanie gospodarstwa a odwołanie darowizny

Pytanie: Kilka lat temu darowałem gospodarstwo synowi. Jednak po czasie, z powodu jego rażącej niewdzięczności darowiznę odwołałem. Sąd, przed którym toczyła się sprawa, uznał odwołanie darowizny za zasadne. W jaki sposób mogę wykreślić z księgi wieczystej syna? Czy wraz z synem znów muszę pójść do notariusza?
01.03.2019., 13:03h
Odpowiedź: Zgodnie z treścią art. 898 § 1 Kodeksu cywilnego, darczyńca może odwołać darowiznę już wykonaną, jeżeli obdarowany dopuścił się względem niego rażącej niewdzięczności. Pojęcie niewdzięczności jest bardzo szerokie, a jego konkretyzację znaleźć można w wielu orzeczeniach Sądu Najwyższego. Należy jednak zaznaczyć, że tylko rażąca niewdzięczność może stanowić podstawę odwołania darowizny.

W omawianej sprawie Czytelnik odwołał darowiznę, i to skutecznie, co zostało potwierdzone wyrokiem sądowym. Dotychczas w księdze wieczystej prowadzonej dla nieruchomości, będącej częścią gospodarstwa ujawniony był jako właściciel obdarowany (syn). Z uwagi na pewność obrotu i znaczenie treścią ksiąg wieczystych konieczne jest ujawnienie odwołanej darowizny w księdze poprzez ponowną zmianę właściciela. W tym celu nie jest konieczna ponowna wizyta u notariusza, bowiem zmiana właściciela już nastąpiła w wyniku odwołania darowizny.

Wystarczającym dokumentem do dokonania zmian jest odpis wyroku sądu opatrzony wzmianką o prawomocności (wyrok niezaskarżalny).

adw. Mikołaj Pomin

Masz pytanie do prawnika, jesteś naszym pre...
Pozostało 17% tekstu
Ten artykuł jest dostępny w Strefie Premium.
Czytaj i oglądaj bez ograniczeń! Zyskaj dostęp do Strefy Premium już za 19,90 zł za pierwszy miesiąc. Dla prenumeratorów dostęp gratis po zalogowaniu
Prenumeratorzy top agrar Polska mogą korzystać ze Strefy Premium za darmo! Kliknij, by dowiedzieć się, jak się zarejestrować.
adw. Mikołaj Pomin
Autor Artykułu:adw. Mikołaj PominPrawnik w redakcji "top agrar Polska".
Pozostałe artykuły tego autora
Masz pytanie lub temat?Napisz do autora
POWRÓT DO STRONY GŁÓWNEJ
22. czerwiec 2024 17:13