StoryEditor

Do kogo należy dzierżawiona ziemia?

Dzierżawiona od wielu lat ziemia należy według księgi wieczystej do nieżyjących już dziadków, czynsz płacony jest ich wnukowi, a z ewidencji gruntów wynika, że grunty należą do Skarbu Państwa. Do kogo należy ziemia i czy dzierżawca może ją dalej użytkować?
17.07.2023., 14:07h

Prawie 30 lat dzierżawy

Prawie 30 lat dzierżawimy ziemię na podstawie pisemnej umowy. W księdze wieczystej nieruchomości jako właściciele widnieją nieżyjący już dziadkowie, czynsz zaś płacę ich wnukowi. Z kolei w ewidencji gruntów wpisany jest Skarb Państwa. Do kogo należy ziemia i czy mogę ją dalej użytkować?

Sylwia J. (woj. pomorskie)

Do kogo należy ziemia?

Po pierwsze, Czytelniczka nie wyjaśnia, z kim została zawarta umowa dzierżawy. Gdyby umowa została zawarta z dziadkami, którzy są w księdze wieczystej, w ich miejsce wstąpili spadkobiercy i to oni są obecnie wydzierżawiającymi i to im, zgodnie z ustalonymi udziałami w spadku Czytelniczka powinna płacić czynsz dzierżawny. W tej sytuacji, skoro czynsz odbiera tylko jedna osoba, warto zażądać (na piśmie) od osoby pobierającej czynsz wykazania, że jest właścicielem nieruchomości bądź też ma prawo do jego pobierania. Może się bowiem po latach okazać, że inni współwłaściciele bądź prawowici właściciele zgłaszają roszczenia o wynagrodzenie za korzystanie z ich własności. Fakt, że czynsz przekazywany był osobie trzeciej, może nie wystarczyć do wyeliminowania takich roszczeń. Co do różnicy w danych właściciel...

Pozostało 49% tekstu
Ten artykuł jest dostępny w Strefie Premium.
Czytaj i oglądaj bez ograniczeń! Zyskaj dostęp do Strefy Premium już za 16,90 zł za pierwszy miesiąc. Dla prenumeratorów dostęp gratis po zalogowaniu
Prenumeratorzy top agrar Polska mogą korzystać ze Strefy Premium za darmo! Kliknij, by dowiedzieć się, jak się zarejestrować.
adw. Mikołaj Pomin
Autor Artykułu:adw. Mikołaj PominPrawnik w redakcji "top agrar Polska".
Pozostałe artykuły tego autora
Masz pytanie lub temat?Napisz do autora
POWRÓT DO STRONY GŁÓWNEJ
10. grudzień 2023 16:49