StoryEditor

Jakie są obowiązki zarządu spółki z o.o.?

Nasz Czytelnik został wybrany na prezesa spółki z o.o. i zastanawia się, jakie są obowiązki, związane ze sprawozdaniami za zeszły rok. Do czego zobowiązany jest zarząd spółki?
13.06.2023., 12:06h

Wybór na prezesa spółki z o.o.

W zeszłym roku zostałem wybrany na prezesa spółki z o.o. Z informacji, jakie przekazała mi księgowa, wynika, że zarząd obciążają liczne obowiązki, związane ze sprawozdaniami za zeszły rok. Jakie to są obowiązki?

Tomasz W. (woj. lubuskie)

Jakie są zobowiązania zarządu spółki?

Rzeczywiście, poza prestiżem i zarobkami, z pełnieniem funkcji prezesa spółki wiążą się liczne obowiązki. Niektóre z nich są uciążliwe, a ich niewypełnienie może wiązać się z konsekwencjami finansowymi oraz, co gorsza, karnymi. Chodzi m.in. o obowiązek zgłoszenia wniosku o ogłoszenie upadłości w razie problemów finansowych czy obowiązek zgłaszania zmian sądowi prowadzącemu Krajowy Rejestr Sądowy (zmiany wspólników, władz, umowy spółki itd.). Do tego dochodzą wspomniane obowiązki sprawozdawcze.

adwokat porady dla rolników

Zadaniem zarządu jest zatem przygotowanie sprawozdania z działalności za ostatni rok, sprawozdania finansowego obejmującego rachunek zysków i strat oraz bilans. Ostatnie z dokumentów przygotowuje oczywiście z udziałem księgowości lub biura rachunkowego prowadzącego księgi spółki. Samo przygotowanie dokumentów to jednak nie ws...

Pozostało 40% tekstu
Ten artykuł jest dostępny w Strefie Premium.
Czytaj i oglądaj bez ograniczeń! Zyskaj dostęp do Strefy Premium już za 16,90 zł za pierwszy miesiąc. Dla prenumeratorów dostęp gratis po zalogowaniu
Prenumeratorzy top agrar Polska mogą korzystać ze Strefy Premium za darmo! Kliknij, by dowiedzieć się, jak się zarejestrować.
adw. Mikołaj Pomin
Autor Artykułu:adw. Mikołaj PominPrawnik w redakcji "top agrar Polska".
Pozostałe artykuły tego autora
Masz pytanie lub temat?Napisz do autora
POWRÓT DO STRONY GŁÓWNEJ
07. grudzień 2023 13:33