StoryEditor

Dopłata do materiału siewnego

Pytanie: Firma, od której kupiłem materiał siewny nie posiadała certyfikatu, przez co nie uzyskałem dopłat do materiału siewnego. Czy mogę żądać od tej firmy pokrycia strat?
01.09.2017., 09:09h
Odpowiedź: Istnienie roszczeń po stronie kupującego materiał siewny zależy od tego, czy kupując on wiedział o braku certyfikatu i czy na taki zakup świadomie się godził. Istnieje kilka możliwości: po pierwsze, rolnik kupił materiał, pozostając w uzasadnionym przekonaniu, że materiał ma certyfikat (np. sprzedawca o tym zapewniał).

Po drugie, nabywca kupił materiał, jednak z łatwością mógł się dowiedzieć o braku certyfikatu (np. cena była niższa od ceny materiału z certyfikatem). Wreszcie, kupił go z pełną świadomością, że materiał nie posiada takiego certyfikatu, o czym np. został poinformowany przez sprzedającego.

W pierwszym przypadku nabywca oczywiście może domagać się od sprzedającego odszkodowania odpowiadającego utraconej dopłacie, bowiem ten nienależycie wykonał swe zobowiązanie. W drugim przypadku sytuacja komplikuje się na niekorzyść kupującego, bowiem sprzedający może skutecznie uwolnić się od odpowiedzialności wskazując, że po pierwsze sam nie zapewniał o istnieniu certyfikatu, a nadto nabywca powinien był, jako profesjonalista zorientować się, że okoliczności sprzedaży wskazują na brak owego certyfikatu. Wreszcie, w trzecim przyp...
Pozostało 33% tekstu
Ten artykuł jest dostępny w Strefie Premium.
Czytaj i oglądaj bez ograniczeń! Zyskaj dostęp do Strefy Premium już za 19,90 zł za pierwszy miesiąc. Dla prenumeratorów dostęp gratis po zalogowaniu
Prenumeratorzy top agrar Polska mogą korzystać ze Strefy Premium za darmo! Kliknij, by dowiedzieć się, jak się zarejestrować.
Andrzej Sawa
Autor Artykułu:Andrzej Sawa
Pozostałe artykuły tego autora
Masz pytanie lub temat?Napisz do autora
POWRÓT DO STRONY GŁÓWNEJ
21. maj 2024 00:25