StoryEditor

Czym jest ulga termomodernizacyjna? Ile pieniędzy można dostać?

Termomodernizacja budynków stała się w ostatnich latach ważnym tematem. Gdzie można się starać o pieniądze? O jakich kwotach mowa?
24.02.2024., 08:31h

Co to jest termomodernizacja budynku? 

Termomodernizacja domu lub innego budynku to proces nastawiony na ograniczenie strat ciepła i poprawienie komfortu cieplnego mieszkańców bądź użytkowników. Obejmuje ona takie prace jak: 

  • ocieplenie przegród zewnętrznych budynku, 
  • wymiana okien i drzwi zewnętrznych, 
  • wymiana źródła ciepła. 

Zobacz także: Dofinansowanie do kompostownika: kto się może ubiegać i ile można dostać?

Termomodernizacja pozwoli nie tylko podnieść komfort cieplny w domu, ale także obniżyć rachunki za ogrzewanie. Wpłynie również korzystnie na środowisko naturalne. Okazuje się, że wiele gospodarstw domowych powinno zaplanować tego typu inwestycję, bowiem jak wynika z raportu Polskiego Alarmu Smogowego oraz Instytutu Ekonomii Środowiska, aż 4 mln polskich domów jednorodzinnych nie jest właściwie ocieplona i ogrzewana. 

Jakie są dofinansowania do termomodernizacji w Polsce? 

Aby zachęcić Polaków do inwestowania w termomodernizację budynków, stworzono możliwość uzyskania dofinansowania. Oferuje ją program Czyste Powietrze oraz Czyste Powietrze Plus. Zachętą jest także ulga termomodernizacyjna. 

Jakie jest dofinansowanie do termomodernizacji w programie Czyste Powietrze? 

Od 2023 roku w programie Czyste Powietrze wprowadzono większą pulę finansową na przedsięwzięcia termomodernizacyjne. Zgodnie z obecnie obowiązującymi zasadami, można otrzymać od 40 do 100 proc. dofinansowania. Jego maksymalna wysokość może sięgnąć 135 tys. zł pod warunkiem instalacji pompy ciepła. Przy innym rodzaju ogrzewania maksymalne dofinansowanie może wynieść 115 tys. zł. W tym przypadku obowiązkowe jest wykonanie audytu energetycznego, do którego przewidziano dotację w wysokości 1200 zł. 

  • Warto pamiętać, że w programie Czyste Powietrze obowiązują progi dochodowe. Im wyższe miesięczne zarobki na osobę, tym niższa kwota dofinansowania. W zależności od progu dochodowego, dotacje przedstawiają się następująco: 115-135 tys. zł dla najwyższego poziomu dofinansowania, 
  • 59-99 tys. zł dla podwyższonego poziomu dofinansowania, 
  • 41-66 tys. zł dla podstawowego poziomu dofinansowania. 

Pieniądze można dostać na planowane inwestycje oraz te już rozpoczęte, pod warunkiem, że zaczęły się nie wcześniej niż 6 miesięcy przed datą złożenia wniosku. 

Termomodernizacja w programie Czyste Powietrze Plus. Czym jest ulga termomodernizacyjna? 

Źródło: halowies.pl

Fot:Canva

Zuzanna Ćwiklińska
Autor Artykułu:Zuzanna Ćwiklińska Dziennikarka portalu Halo Wieś i portalu tygodnik-rolniczy.pl
Pozostałe artykuły tego autora
Masz pytanie lub temat?Napisz do autora
POWRÓT DO STRONY GŁÓWNEJ
12. kwiecień 2024 15:55