StoryEditor

Retencja wody i melioracja. Jakie prawo ma rolnik?

Jeszcze kilka tygodni temu narzekaliśmy, że mamy za dużo wody. Rolnicy muszą wreszcie zająć się retencją wody i nie pozwolić jej spłynąć. Kto rządzi ciekami wodnymi?
20.07.2023., 15:07h

Powtarzające się susze i ponadprzeciętnie duże opady skłaniają do rozważań na temat „okiełznania” wody i zagospodarowania jej tak, by ją zatrzymać na czas braków i pozbyć się, gdy jest jej nadmiar. Rośnie zainteresowanie melioracjami – retencją i regulacją poziomu wody. Część rolników działa w takich przypadkach samodzielnie, inni biernie czekają, aż problemem zajmie się państwo. Jeszcze inni szukają instytucji, która odpowiada za wody, by zmobilizować ją do działania. Kto odpowiada za wody i urządzenia melioracyjne? Czy właściciel pola ma jakieś prawo do wody?

Regulacje korzystania z wody

Gospodarowanie wodami, w szczególności kształtowanie i ochronę zasobów wodnych, korzystanie z wód oraz zarządzanie zasobami wodnymi reguluje ustawa z 20 lipca 2017 r. Prawo wodne (tekst jednolity DzU 2022.2625). W art. 32 § 1 ustawodawca przyznał każdemu prawo do powszechnego korzystania z publicznych śródlądowych wód powierzchniowych, morskich wód wewnętrznych oraz z wód morza terytorialnego, o ile przepisy ustawy nie stanowią inaczej. W § 2 doprecyzowano, że prawo to służy do zaspokajania potrzeb osobistych, gospodarstwa domowego lub rolnego, bez stos...

Pozostało 88% tekstu
Ten artykuł jest dostępny w Strefie Premium.
Czytaj i oglądaj bez ograniczeń! Zyskaj dostęp do Strefy Premium już za 19,90 zł za pierwszy miesiąc. Dla prenumeratorów dostęp gratis po zalogowaniu
Prenumeratorzy top agrar Polska mogą korzystać ze Strefy Premium za darmo! Kliknij, by dowiedzieć się, jak się zarejestrować.
adw. Mikołaj Pomin
Autor Artykułu:adw. Mikołaj PominPrawnik w redakcji "top agrar Polska".
Pozostałe artykuły tego autora
Masz pytanie lub temat?Napisz do autora
POWRÓT DO STRONY GŁÓWNEJ
19. kwiecień 2024 01:19