StoryEditor

W jakim stanie zwrócić pole, które wcześniej było ugorem? Problem z dzierżawą

Nasz Czytelnik zapytał, w jakim stanie powinien zwrócić dzierżawcy pole, które przed objęciem dzierżawą było ugorowane i zaniedbane? Zobacz odpowiedź prawnika specjalisty!
10.11.2022., 10:11h

Pytanie od naszego Czytelnika

W 2011 jako młody rolnik wydzierżawiłem od sąsiada ugorowane i zaniedbane pole, na którym po doprowadzeniu do porządku posadziłem czarną porzeczkę. W zeszłym roku umowa wygasła, więc ją przedłużyliśmy na kolejny rok, bym mógł po raz kolejny zebrać owoce. W tym roku jednak właściciel żąda usunięcia wszystkich krzewów z pola, choć w umowie napisano, że mam zwrócić grunt niepogorszony. Ja objąłem grunt ugorowany.

Wojciech U. (województwo lubelskie)

Co mówi prawo o dzierżawie?

Ustawodawca unormował wiele aspektów związanych z umową dzierżawy, wychodząc z założenia, że umowa ta w stosunkach rolnych jest na tyle istotna, że wymaga takiej "państwowej" ingerencji. Strony umowy mają jednak nadal swobodę w regulowaniu jej treści wg swojego uznania. Dopiero brak zapisów umownych uruchamia te zawarte w Kodeksie cywilnym. Do tej kategorii zapisów należy dyspozycja zawarta w art. 705 Kodeksu, który stanowi, że po zakończeniu dzierżawy dzierżawca obowiązany jest, w braku odmiennej umowy, zwrócić przedmiot dzierżawy w takim stanie, w jakim powinien się znajdować stosownie do przepisów o wykonywaniu dzierżawy (w stanie ...

Pozostało 47% tekstu
Ten artykuł jest dostępny w Strefie Premium.
Czytaj i oglądaj bez ograniczeń! Zyskaj dostęp do Strefy Premium już za 16,90 zł za pierwszy miesiąc. Dla prenumeratorów dostęp gratis po zalogowaniu
Prenumeratorzy top agrar Polska mogą korzystać ze Strefy Premium za darmo! Kliknij, by dowiedzieć się, jak się zarejestrować.
adw. Mikołaj Pomin
Autor Artykułu:adw. Mikołaj PominPrawnik w redakcji "top agrar Polska".
Pozostałe artykuły tego autora
Masz pytanie lub temat?Napisz do autora
POWRÓT DO STRONY GŁÓWNEJ
30. listopad 2023 23:05