Reklama zniknie za 11 sekund

Strona główna>Artykuły>Uprawa>Użytki zielone>

Bronowanie – niezbędny zabieg na każdej łące

Obrazek

Na przedwiośniu ruń potrzebuje przede wszystkim bronowania, nie tylko na trwałych łąkach i pastwiskach, ale także np. na lucernikach. Dlatego warto zainwestować w bronę łąkową. Dlaczego?

dr Maria Walerowska29 marca 2022, 12:42
Bronowanie można porównać do czesania. Celem bronowania jest wyczesanie spilśnionej lub obumarłej runi i napowietrzenie darni. Bardzo dobrym rozwiązaniem jest brona chwastownik. Taki zabieg powinniśmy co roku wykonywać wczesną wiosną. Rośliny szybciej wznawiają wegetację, ale także lepiej wykorzystują nawozy mineralne. Na łące torfowej po bronowaniu ruń musimy koniecznie zwałować.

Wczesną wiosną zanim w pełni wystartuje wegetacja powinniśmy zadbać także o infrastrukturę melioracyjną – nie tylko udrożnić rowy, ale sprawdzić także zastawki.

Jeśli nie mamy silnie zachwaszczonej runi, zabieg bronowania powinien zniwelować częściowo chwasty. Jeśli jednak łąka lub pastwisko są silnie zachwaszczone, konieczny będzie zabieg herbicydem. Po zastosowaniu herbicydów musimy pamiętać o okresie karencji, np. wypas lub zbiór możemy przeprowadzić po ok. 3–4 tygodniach.

Sposób na szczawie


Szczawie to wyjątkowo trudni przeciwnicy, przede wszystkim z uwagi na bardzo głęboki i mocny system korzeniowy. Niestety, na użytkach zielonych zarejestrowana jest zaledwie garstkach herbicydów, bazująca na takich substancjach, jak fluroksypyr czy trichlopyr. Jeszcze kilka lat temu zarejestrowany był także chlopyralid. Do zwalczania szczawi rejestrację ma mieszanina fluroksypyru i trichlopyru (Fernando Forte 300 EC). Mieszanina ta niszczy skutecznie wiele chwastów wieloletnich, chwasty wrażliwe to babka lancetowata (do 8 liści), gwiazdnica pospolita, krwawnik pospolity, mniszek lekarski, pokrzywa zwyczajna, szczaw zwyczajny. Średnio wrażliwy jest ostrożeń polny, a jaskier jest wymieniony jako średnio odporny.

Środek ten najlepiej stosować wiosną, w okresie intensywnego wzrostu traw i chwastów. Jeśli ruń została skoszona lub wypasana zwierzętami, należy odczekać 3–4 tygodnie do jej odrośnięcia, nie później jednak niż do osiągnięcia przez trawy wysokości 25 cm. Zalecana dawka to 1–2 l/ha, wyższą należy zastosować do zwalczania chwastów wieloletnich. Na tym samym polu nie stosować tego ani żadnego innego produktu zawierającego trichlopyr w dawce łącznej w ciągu roku przekraczającej 480 g substancji na ha.

W przypadku fluroksypyru, np. Starane 250 EC, w etykiecie widnieje informacja, że szczaw zwyczajny jest średnio odporny, a w etykiecie Starane 333 EC szczawie są wyszczególnione jako chwasty wrażliwe.


Picture of the author
Autor Artykułu:dr Maria Walerowska
Pozostałe artykuły tego autora

Masz pytanie lub temat?Napisz do autora

Ważne Tematy

Polskie Wydawnictwo Rolnicze Sp. z o.o., ul. Metalowa 5, 60-118 Poznań. Akta rejestrowe przechowywane w Sądzie Rejonowym Poznań - Nowe Miasto i Wilda w Poznaniu, VIII Wydziale Gospodarczym, KRS 0000101146, NIP 7780164903, REGON 630175513, kapitał zakładowy: 1.000.000 PLN.

Wszystkie prezentowane w ramach niniejszego portalu treści są własnością Polskiego Wydawnictwa Rolniczego Sp. z o.o., są zastrzeżone i chronione prawem autorskim, kopiowanie i dalsze rozpowszechnianie treści jest zabronione. (art. 25 ust. 1 pkt 1b ustawy z 4 lutego 1994 roku o prawie autorskim i prawach pokrewnych)