StoryEditor

Z łąki jak z talerza - czysty zbiór paszy

Czysty zbiór paszy przekłada się na wyniki produkcji przez cały rok. Trzeba więc zwracać baczną uwagę na jakości pracy i odpowiednie podejście na każdym etapie zbioru zielonki.
Łukasz Tyrakowski
18.05.2024., 08:00h

Już w momencie przygotowania pola do siewu zaczyna się troska o czysty zbiór zielonek. Musimy zadbać, by na parceli było jak najrówniej (wałowanie) i bez kamieni, mogących uszkodzić sprzęt i dostać się do paszy. Na łąkach równie ważne są wiosenne prace, czyli usunięcie pilśni, napowietrzenie darni i usunięcie kretowisk.

Zobacz także: Prowadzenie użytków zielonych - jak uzyskać 5 pokosów rocznie?

Na rynku mamy szeroki wybór agregatów, składających się z włóki rozgarniającej kretowiska i nierówności, palców przewietrzających darń, zgarniających tzw. warstwę filcu, tworzącą się zwłaszcza na łąkach podmokłych oraz wału ugniatającego. Niekiedy za jednym przejazdem możemy wykonać też podsiew.

image
Kombinacje koszące czesto oferowane są z transporterem pokosu. Koszenie z prędkością 20 km/h wymaga dokładnego prowadzenia listwy, za co odpowiada hydropneumatyczne odciążenie. Ważne jest też zabezpieczenie przeciwnajazdowe.
FOTO: ...
Pozostało 84% tekstu
Ten artykuł jest dostępny w Strefie Premium.
Czytaj i oglądaj bez ograniczeń! Zyskaj dostęp do Strefy Premium już za 19,90 zł za pierwszy miesiąc. Dla prenumeratorów dostęp gratis po zalogowaniu
Prenumeratorzy top agrar Polska mogą korzystać ze Strefy Premium za darmo! Kliknij, by dowiedzieć się, jak się zarejestrować.
Łukasz TyrakowskiŁukasz Tyrakowski
POWRÓT DO STRONY GŁÓWNEJ
20. czerwiec 2024 16:43