StoryEditor

Choroby słonecznika – zgnilizny bakteryjne – uderzą w lata mokre

Dotychczas w polskiej literaturze doradczej nie uwzględniano chorób bakteryjnych słonecznika. Próżno szukać ich opisu na stronach doradczych oraz firm fitofarmaceutycznych i dystrybucyjnych. To nic dziwnego, ponieważ jest to efekt dwóch czynników: choroby te na razie nie miały większego znaczenia dla słonecznika oraz nie ma na nie zarejestrowanej chemii, zatem nie opłaca się o nich mówić pod względem marketingowym. Tymczasem choroby słonecznika powodowane przez bakterie nie są czymś rzadkim na świecie. Także u nas jest ryzyko pojawienia się ich na plantacjach.
19.12.2023., 13:58h

Bakteriozy słonecznika w Europie

Słonecznik w Ukrainie może być porażany przez kilka gatunków bakterii patogenicznych. Wyizolowano m.in. następujące rodzaje: Pectobacterium sp., Pectobacterium sp., Pseudomonas sp., Xanthomonas sp., Micrococcus sp. Niektóre z nich wykazują silne właściwości patogeniczne, ale co ważne tylko w odpowiednich dla siebie warunkach.

W Ukrainie porażane są najczęściej kiełki wschodzącego słonecznika lub jego liścienie zaraz po wschodach. Sprawcą tych uszkodzeń jest przede wszystkim bakteria z rodzaju Pseudomonas sp. Przy silnej presji może to prowadzić do obniżenia obsady i przez to bezpośrednich strat, gdyż nie zawsze słonecznik jest w stanie zrekompensować niższą obsadę większymi koszyczkami. Do porażenia dochodzi jednak w warunkach wysokiej wilgotności gleby, zwłaszcza gdy jest ona zalana i ma nieuregulowane stosunki wodno-powietrzne. Drugim czynnikiem, który musi wystąpić, aby doszło do procesu chorobowego, oprócz wilgotnej gleby, jest stosunkowo wysoka temperatura powietrza, rzędu ponad 15 st. C (optimum ponad 22 st. C). Co ważne bakterie patogeniczne mogą powszechnie występować na polu i nie muszą być n...

Pozostało 83% tekstu
Ten artykuł jest dostępny w Strefie Premium.
Czytaj i oglądaj bez ograniczeń! Zyskaj dostęp do Strefy Premium już za 19,90 zł za pierwszy miesiąc. Dla prenumeratorów dostęp gratis po zalogowaniu
Prenumeratorzy top agrar Polska mogą korzystać ze Strefy Premium za darmo! Kliknij, by dowiedzieć się, jak się zarejestrować.
Tomasz Czubiński
Autor Artykułu:Tomasz Czubiński

redaktor „top agrar Polska”, specjalista w zakresie ochrony, uprawy i nawożenia roślin

Pozostałe artykuły tego autora
Masz pytanie lub temat?Napisz do autora
POWRÓT DO STRONY GŁÓWNEJ
17. kwiecień 2024 19:20