StoryEditor

Na spokojny wzrost bulw - nawożenie ziemniaków

Żeby bulwy miały niezakłócony wzrost, muszą mieć do dyspozycji wszystkie niezbędne składniki, już od wczesnych faz rozwojowych. Niektóre z nich jednak można podawać jeszcze podczas wegetacji. Kiedy i czym nawozić ziemniaki? 
01.08.2023., 12:08h
Kluczowym czynnikiem wpływającym na plon ziemniaków jest oczywiście azot. Roślina ta produkuje skrobię, a nie białko, a tym samym nie potrzebuje dużych dawek azotu. Jednakże składnik ten musi (nie może) być sprawnie pobierany przez roślinę w krytycznym okresie formowania plonu, a taki jest okres formowania się liczby bulw pod krzakiem (BBCH 40–43). Podstawowym warunkiem jest dostępność azotu mineralnego (Nmin) w strefie ukorzenienia się rośliny. 
Warstwa gleby przerośnięta korzeniami (40–60 cm) musi zawierać nie tylko dostateczną ilość Nmin, lecz także być dostatecznie zasobna w pierwszej kolejności w potas i fosfor, a w dalszej w magnez, wapń, siarkę i mikroskładniki.

Nawożenie fosforem i potasem ziemniaków

Ziemniak reaguje dobrze na bieżące nawożenie fosforem i potasem (tzw. nawożenie pod korzeń), lecz muszą być pełnione podstawowe warunki, takie jak duża zawartość ww. składników w roztworze glebowym. Plantator musi mieć na uwadze to, że system korzeniowy ziemniaka jest bardzo słaby, wielokrotnie mniejszy od systemu korzeniowego zboża [ziemniak: 1 cm korzeni na 1 cm3 gleby; zboża; 5(8) cm korzeni na 1 cm3 gleby]. Tym samym pobieranie p...
Pozostało 91% tekstu
Ten artykuł jest dostępny w Strefie Premium.
Czytaj i oglądaj bez ograniczeń! Zyskaj dostęp do Strefy Premium już za 19,90 zł za pierwszy miesiąc. Dla prenumeratorów dostęp gratis po zalogowaniu
Prenumeratorzy top agrar Polska mogą korzystać ze Strefy Premium za darmo! Kliknij, by dowiedzieć się, jak się zarejestrować.
Top Agrar
Autor Artykułu:Top Agrar
Pozostałe artykuły tego autora
Masz pytanie lub temat?Napisz do autora
POWRÓT DO STRONY GŁÓWNEJ
24. maj 2024 21:08