StoryEditor

GAEC, dobrostan, inwestycje: ważne zmiany w Planie Strategicznym!

Na koniec listopada 2023 roku Komitet Monitorujący PS WPR przyjął aż 26 uchwał zmieniających zasady udzielania wsparcia ze środków unijnych w obecnym okresie. Zmiany dotyczą i dopłat bezpośrednich, i pomocy inwestycyjnej.
27.01.2024., 07:46h
Z tego artykułu dowiesz się:
  • Więcej dla producentów ziemniaków skrobiowych
  • GAEC 6 – łatwiej spełnić obowiązki
  • GAEC 7 bez trzech upraw?
  • Zmiany w ekologii
  • Wyższe stawki ONW dla hodowców
  • Inwestycje poprawiające dobrostan – co zdecyduje o kolejności?
  • Inwestycje zwiększające konkurencyjność
  • Inwestycje służące ochronie środowiska
  • Czekamy na przepisy krajowe

To już kolejny pakiet zmian do uruchomionego w 2023 roku Planu Strategicznego dla Wspólnej Polityki Rolnej na lata 2023–2027, czyli programu finansującego w obecnym okresie i dopłaty bezpośrednie (w tym ekoschematy), i pomoc inwestycyjną znaną dotychczas z PROW.

Nie są to pierwsze zmiany – już w ubiegłym roku Komitet proponował cały szereg ulepszeń, nie wszystkie jednak udało się ostatecznie wdrożyć. Bo nie o wszystkim może zdecydować sam Komitet Monitorujący. Przyjęte propozycje zmian wymagają w większości uzyskania zgody Komisji Europejskiej, co jak pokazały doświadczenia z ubiegłego roku, nie zawsze jest tylko formalnością. Przyjrzyjmy się jednak najciekawszym propozycjom.

Więcej dla producentów ziemniaków skrobiowych

Do 384 euro/ha ma być podniesiona szacowana wysokość pomocy dla producentów ziemniaków skrobiowych – zmiana ta ma obowiązywać już od 2024 roku. Nie oznacza to wcale, że na tę pomoc będzie przeznaczona większa pula środków z budżetu Planu Strategicznego WPR.

Zmiana ta jest skutkiem głównie drastycznego zmniejszenia powierzchni uprawy ziemniaków skrobiowych w Polsce. Według danych ARiMR jeszcze w 2021 roku powierzchnia uprawy ziemniaków skrobiowych wyniosła 33 tys. ha, a już rok później, w 2022 roku było to tylko 24 tys. ha. Według wniosków obszarowych za 2023 rok, zainteresowanie uprawą ziemniaków skrobiowych nadal spada, gdyż do płatności zgłoszono 23,3 tys. ha.

Z tego powodu bez dokładania dodatkowych funduszy możliwe jest podniesienie szacowanych stawek pomocy w kolejnych latach, a ze względu na brak dolnego poziomu płatności i obowiązujący mechanizm ustalania corocznej kwoty wsparcia w zależności od deklarowanej powierzchni, w przypadku zwiększenia zainteresowania uprawą ziemniaków skrobiowych w kolejnych latach nie ma ryzyka przekroczenia budżetu (oczywiście, w takim wariancie stawka płatności będzie niższa od szacowanych 384 euro/ha).

Dla porównania warto dodać, że w 2023 roku stawkę płatności do ziemniaków skrobiowych wyliczono na poziomie 1501,05 zł/ha, przy zastosowaniu ubiegłorocznego kursu wymiany euro i nowej proponowanej stawki, płatność ta wyniosłaby ok. 1770 zł/ha.

GAEC 6 – łatwiej spełnić obowiązki

To już drugie podejście do uproszczenia wymagań w zakresie normy GAEC 6 – czyli wymaganej okrywy na 80% gruntów ornych w okresie zimowym.

Pozostało 85% tekstu
Ten artykuł jest dostępny w Strefie Premium.
Czytaj i oglądaj bez ograniczeń! Zyskaj dostęp do Strefy Premium już za 19,90 zł za pierwszy miesiąc. Dla prenumeratorów dostęp gratis po zalogowaniu
Prenumeratorzy top agrar Polska mogą korzystać ze Strefy Premium za darmo! Kliknij, by dowiedzieć się, jak się zarejestrować.
Grzegorz Ignaczewski
Autor Artykułu:Grzegorz Ignaczewski

redaktor „top agrar Polska”, ekonomista, specjalista w zakresie dopłat bezpośrednich, PROW i ekonomiki gospodarstw.

Pozostałe artykuły tego autora
Masz pytanie lub temat?Napisz do autora
POWRÓT DO STRONY GŁÓWNEJ
20. kwiecień 2024 12:10