StoryEditor

Ile zarabiają rolnicy wg. GUS? To krzywdzące dla rolników. Trzeba zmienić zasady wyliczeń!

  Ostatnio informowaliśmy, że Główny Urząd Statystyczny opublikował dane, z których wynika, że dochód rolniczy z 1 ha przeliczeniowego za 2022 rok wynosi 5.549 zł. Zważając na bardzo trudny ubiegły rok, informacja absurdalna i krzywdząca rolników. Sprawę komentuje Wielkopolska Izba Rolnicza, proponując rozwiązanie. Jakie?
29.09.2023., 15:09h

Wielkopolska Izba Rolnicza skomentowała te doniesienia tłumacząc, że „rok 2022 w rolnictwie, z punktu widzenia dochodowości, nie był normalnym rokiem, w którym obowiązywały rynkowe reguły popytu i podaży. Był to rok, kiedy gospodarki zaczęły wychodzić z kryzysu Covidowego z jednej strony, a weszły w kryzys energetyczny i gospodarczy wynikający z agresji Rosji na Ukrainę, z drugiej strony”.

WIR zaznacza, że procesy mocno rozchwiały ceny skupu oraz ceny środków produkcji i mogły spowodować zawyżenie dochodowości produkcji rolniczej. Ceny skupu mleka, drobiu czy bydła faktycznie były wysokie, ale jednocześnie koszty produkcji olbrzymie. Sytuacja w innych gałęziach produkcji nie była dochodowa, wystarczy spojrzeć na zboża, buraki czy trzodę chlewną.

Koszty wyższe niż przychód?

- W naszej opinii rzeczywisty poziom dochodów był niższy niż wyliczenia GUS, ponieważ pomimo podwyższonych cen płodów rolnych, drastyczny wzrost cen środków do produkcji rolnej, który wówczas nastąpił, nie wygenerował aż takich dochodów. Co więcej, nasze obawy budzi sens publikowania tego wskaźnika pod koniec 2023 roku, tj. roku, który jest bardzo trudny dla rolnictwa i dochodów uzyskiwanych przez gospodarstwa rolne. W naszej opinii metodologia nie nadąża za realiami. Ceny skupu praktycznie wszystkich surowców rolnych bardzo mocno spadły, a koszty pozostały na niezmiennie wysokim poziomie. Ta sytuacja powoduje, że dochody uzyskiwane przez rolników często nie pokrywają kosztów i gospodarstwa rolne ponoszą wymierne straty. W tym trudnym czasie, wyliczony za rok ubiegły wysoki dochód z hektara przeliczeniowego, będzie eliminował rolników i członków ich rodzin z wielu form pomocy o charakterze socjalnym, np. stypendia dla studentów. To dodatkowo zrujnuje budżety rodzin rolniczych – ostrzega WIR.

Konieczna zmiana metody wyliczania dochodu

WIR uważa, że konieczna jest zmiana metodologii wyliczania dochodu rolniczego z 1 ha przeliczeniowego. Na rynku po pierwsze występuje za dużo zmiennych (ceny skupu, koszty produkcji), a po drugie obecnie jest wiele narzędzi, które można wykorzystać do bardziej realnych obliczeń i korygowania wskaźnika.  

- Dochody gospodarstw bardzo się rozwarstwiają, co powoduje, że te wyliczenia są bardzo krzywdzące dla wielu z nich. W związku z powyższym, Zarząd Wielkopolskiej Izby Rolniczej zaapelował do Ministra Rolnictwa i Rozwoju Wsi o stworzenie nowego systemu wyliczania poziomu dochodu rolniczego i jego korygowania w miarę zmiany sytuacji cenowo-kosztowej w rolnictwie, w taki sposób, aby ten wskaźnik w rzeczywisty sposób odzwierciedlał aktualną sytuację ekonomiczną i dochodową rolników. Wskaźnik ten powinien w lepszy i bardziej precyzyjny sposób odnosić się do sytuacji ekonomicznej danego gospodarstwa. Na końcu tej drogi powinno być wprowadzenie rachunkowości rolniczej, która w najbardziej obiektywy sposób pozwoli na określenie dochodu rolniczego dla danego gospodarstwa i precyzyjne lokowanie pomocy społecznej – dodała Wielkopolska Izba Rolnicza.

Izba zachęca do wyliczeń opłacalności produkcji w każdym gospodarstwie z osobna, gdyż różnice mogą być znaczące, każdy dysponuje innymi środkami, powierzchnią gospodarstwa, maszynami czy umiejętnościami.  

-  W czasach, kiedy rentowność produkcji rolniczej maleje, wyliczenia ekonomiczne mają zasadnicze znaczenie dla decyzji zarządczych. W rolnictwie można utopić bez kontroli każde pieniądze a chodzi o to, aby prowadzić analizę kosztów i korzyści dla każdej decyzji produkcyjnej – dodaje Wielkopolska Izba Rolnicza.

dkol na podst. WIR

Fot. Envato Elements

Dorota Kolasińska
Autor Artykułu:Dorota Kolasińska Redaktorka portalu topagrar.pl
Pozostałe artykuły tego autora
Masz pytanie lub temat?Napisz do autora
POWRÓT DO STRONY GŁÓWNEJ
11. grudzień 2023 04:48