StoryEditor

FOR – wiemy, ile wyniesie stawka rekompensaty!

Nie ma roku, by rolnicy nie mieli problemu z nierzetelnymi odbiorcami, firmami, które nie płacą i zalegają im za odebrany towar. Pomóc ma Fundusz Ochrony Rolnictwa. Czy tak się stanie?
13.09.2023., 14:09h
Im więcej zawirowań na rynku, tym większe ryzyko, że odbiorcy produktów rolnych mogą nie wywiązać się ze swoich zobowiązań. Jedne firmy popadają w tarapaty z powodu splotu niekorzystnych zdarzeń czy decyzji. Nie brakuje jednak także takich podmiotów, które nie zawsze mają uczciwe intencje.
Spekulacje cenami płodów rolnych, a także wysokie ceny energii i transportu sprawiły, że część podmiotów, które zajmowały się skupem produktów rolnych, stała się niewypłacalna. Skutek jest taki, że nie płacą rolnikom za dostarczone płody rolne. Jest to poważny problem, gdyż rolnicy w wielu przypadkach odzyskać mogą swoje pieniądze po uciążliwym procesie, a w części przypadków – w ogóle. Ustawodawca, chcąc rozwiązać powyższy problem, postanowił utworzyć Fundusz Ochrony Rolnictwa, którego zadaniem ma być zapłata rolnikom za sprzedane produkty – jeżeli sprzedali je niewypłacalnemu podmiotowi. W jaki sposób Fundusz będzie działał, kto do niego będzie wpłacał oraz jak uzyskać rekompensatę?

Utworzenie Funduszu Ochrony Rolnictwa

Podstawą utworzenia FOR była ustawa z 9 maja 2023 r., która weszła w życie 1 lipca 2023 r. Wielu roln...
Pozostało 88% tekstu
Ten artykuł jest dostępny w Strefie Premium.
Czytaj i oglądaj bez ograniczeń! Zyskaj dostęp do Strefy Premium już za 16,90 zł za pierwszy miesiąc. Dla prenumeratorów dostęp gratis po zalogowaniu
Prenumeratorzy top agrar Polska mogą korzystać ze Strefy Premium za darmo! Kliknij, by dowiedzieć się, jak się zarejestrować.
Top Agrar
Autor Artykułu:Top Agrar
Pozostałe artykuły tego autora
Masz pytanie lub temat?Napisz do autora
POWRÓT DO STRONY GŁÓWNEJ
11. grudzień 2023 22:55