StoryEditor

Sołtysi lepsi i gorsi. Dlaczego nie każdy może otrzymać świadczenie?

Od 1 lipca br. można ubiegać się o dodatek dla sołtysów. Do naszej redakcji docierają jednak sygnały, że nie każdemu, kto pełnił ww. funkcję, przyznano świadczenie pieniężne. Jakie mogą być tego przyczyny? Wyjaśniamy!
29.09.2023., 13:09h
Podczas mojego kolejnego cyklicznego dyżuru telefonicznego rolnicy-emeryci najwięcej pytań zadawali w sprawie odmowy przyznania im przez KRUS świadczenia pieniężnego z tytułu pełnienia funkcji sołtysa na mocy ustawy z 26 maja 2023 r. o świadczeniu pieniężnym z tytułu pełnienia funkcji sołtysa (DzU z 2023 r., poz. 1073), która weszła w życie 1 lipca 2023 roku.
Jednym z nich był nasz stały Czytelnik rolnik pobierający emeryturę rolniczą z KRUS. Podał, że funkcję sołtysa pełnił w latach 1972–1982, a więc przez 10 lat. Zrezygnował z niej w roku 1982, w związku z wprowadzonym stanem wojennym. Nie był związany z żadną partią polityczną i nie zgadzał się z wprowadzonym stanem wojennym. Gdy złożył wniosek do KRUS o przyznanie i wypłatę świadczenia pieniężnego z tytułu pełnienia funkcji sołtysa wraz z zaświadczeniem wójta, potwierdzającym okres pełnienia tej funkcji, otrzymał decyzję odmawiającą. Od decyzji tej złożył odwołanie do prezesa KRUS.
Nasz Czytelnik zastanawia się, jak to możliwe, że znajomy, który też pełnił funkcję sołtysa w latach 1980–1991 otrzymał to świadczenie pieniężne z KRUS? Czy są sołtysi lepsi i gors...
Pozostało 80% tekstu
Ten artykuł jest dostępny w Strefie Premium.
Czytaj i oglądaj bez ograniczeń! Zyskaj dostęp do Strefy Premium już za 16,90 zł za pierwszy miesiąc. Dla prenumeratorów dostęp gratis po zalogowaniu
Prenumeratorzy top agrar Polska mogą korzystać ze Strefy Premium za darmo! Kliknij, by dowiedzieć się, jak się zarejestrować.
Top Agrar
Autor Artykułu:Top Agrar
Pozostałe artykuły tego autora
Masz pytanie lub temat?Napisz do autora
POWRÓT DO STRONY GŁÓWNEJ
10. grudzień 2023 17:34