StoryEditor

O rynku zbóż paszowych na Giełdzie

Ten sezon, przy słabszej jakości zbieranej w ubiegłym roku pszenicy i rekordowych zbiorach kukurydzy, dobitnie pokazał, że największym i bardzo mocno wywierającym wpływ na rynek zbóż segmentem rynku, jest przemysł paszowy.
20.05.2024., 15:00h

Przemysł paszowy w momentach rosnącej podaży pszenicy o nieco słabszej jakości wypiekowej, jest głównym uczestnikiem rynku i rozdającym karty w całej sezonowej układance. W tym sezonie, gdy wydawało się, że dla wypełnionych po brzegi magazynów rolników nie ma ratunku, to właśnie przemysłowa produkcja pasz i gospodarskie skarmianie doprowadziły nabrzmiały krajowy bilans zbóż do stanu względnego uspokojenia. Końcówka sezonu niespodziewanie przyniosła nawet lekkie podwyżki cen zbóż.

Czy przyczynił się do tego przemysł paszowy, czy branża młynarska, a może rosnące zużycie zbóż na biopaliwa? O tym wszystkim rozmawiać będziemy n VI Ogólnopolskiej Giełdzie Rzepaczano-Zbożowej, która odbędzie się niebawem, bo już 12. O6.2024 r. w Pałacu na Opieszynie we Wrześni k. Poznania. Startujemy o 10.30, ale już godzinę wcześniej, przy porannej kawie będzie można porozmawiać z uczestnikami spotkania i zaproszonymi ekspertami.

Wśród nich występującym z prezentacją trakcie bloku zbożowego, będzie Jakub Kowalski, kierownik Działu Zakupu Zbóż De Heus Sp. z o.o. Niewątpliwą atrakcją giełdy będzie, że ten aktywnie pracujący na zbożowym rynku ekspert omówi temat nadprodukcji zbóż paszowych i ujawni, czy mamy szansę na zwiększenie ich zużycia w krajowym przemyśle paszowym.

image
Jakub Kowalski kierownik Działu Zakupu Zbóż De Heus Sp. z o.o.
FOTO: Piotr Urban

Giełda to nie tylko wykłady i prezentacje. Sporo jest okazji do wymiany pogladów i wysłuchania znanych ekspertów, bo przecież wśród szerokiego grona dyskutantów ten sam największy polski wytwórca pasz reprezentowany będzie przez Adama Zaleskiego, prezesa De Heus Sp. z o.o., który otwarcie podzieli się z nami swoją wiedzą i doświadczeniem, omawiając bieżącą sytuację na rynku i nakreślając perspektywy na nowy sezon.

image
Adam Zaleski, dyrektor generalny De Heus Polska Sp. z o.o.
FOTO:

 

Dlatego, jeśli poważnie traktujesz swój biznes rolny, to powinieneś jak najszybciej się na tę Giełdę zapisać. Zrób to teraz klikając na link: gielda.topagrar.pl

Program VI Ogólnopolskiej Giełdy Rzepaczano-Zbożowej organizowanej przez redakcję to agrar Polska

Termin: 12.06.2024 r. godz. 10.30

Miejsce: Pałac na Opieszynie, Września k. Poznania

Temat: Kryzys na rynku zbóż i oleistych, czy raczej stabilizacja na niskich poziomach cenowych?

Wprowadzenie: Aktualny stan i perspektywy dla światowego rynku zbóż i roślin oleistych – Levin Flake, Radca Rolny Ambasady USA w Polsce

Rola polskich portów w świetle konieczności zdjęcia nadwyżek bilansowych z krajowego rynku – Pierre Pages, prezes Mondry Sp. z o.o.

Blok zbożowy:

Czy w kontekście produkcji i zużycia zapasy zbóż na krajowym rynku rzeczywiście są nabrzmiałe? – Krzysztof Gwiazda, dyrektor Louis Dreyfus Company Polska Sp. z o.o.

Problemy z nadprodukcją zbóż o jakości paszowej, czy mamy szansę na zwiększenie zużycia w przemyśle paszowym? – Jakub Kowalski, kierownik Działu Zakupu Zbóż De Heus Sp. z o.o.

Dyskusja:

Jakie rozwiązania stabilizujące sytuację na krajowym rynku można wypracować w świetle rolniczych protestów i nadprodukcji zbóż?

W dyskusji udział wezmą:

  • Adam Zaleski, prezes De Heus Sp. z o.o.
  • Przemysław Bochat, prezes Polskiego Związku Producentów Roślin Zbożowych
  • Krzysztof Gwiazda, dyrektor Louis Dreyfus Company Sp. z o.o.
  • Artur Gołębiowski, dyrektor Działu Zbóż Agrii Polska Sp. z o.o.
  • Tomasz Januszaniec, manager ds. zbóż Mondry Sp. z o.o.

Blok rzepakowy:

Jak spadek cen oleju wpływa na przerób i wzrost zużycia rzepaku na cele spożywcze i biopaliwowe? – Adam Stępień, dyrektor generalny PSPO

W tym sezonie UE rzepaku zaimportowała mniej, czy czeka nas rok napiętego bilansu? – Arkadiusz Gasidło, kierownik agrotechniki ZT Bielmar Sp. z o.o.

Dyskusja:

Czy w rzepaku mamy już do czynienia z optymalnymi proporcjami produkcji i zużycia, czy w sezonie 2024/25 możemy liczyć na jakieś znaczne zmiany?

W dyskusji udział wezmą:

  • Grzegorz Marchwiński, prezes ADM Czernin SA
  • Juliusz Młodecki, prezes KZPRiRB
  • Adam Stępień, dyrektor generalny PSPO
  • Piotr Szysz, z-ca dyrektora zarządzającego BZK Group Sp. z o.o.
  • Arkadiusz Gasidło, kierownik agrotechniki ZT Bielmar Sp. z o.o.

Zapisz się klikając na link: gielda.topagrar.pl

 

Partner Główny Giełdy:

image
logo firmy Mondry
FOTO:

 

Partnerzy bloków tematycznych:

image
Logo de Heus
FOTO:
image
Logo Młyny Szczepanki
FOTO: Młyny Szczepanki
image
LOgo PSPO
FOTO: PSPO

 

Juliusz Urban
Autor Artykułu:Juliusz Urbanekspert ds. rynku zbóż top agrar Polska, doktor agronomii UP i absolwent MBA UE we Wrocławiu, wiele lat zarządzał skupem u dużego dystrybutora, był prezesem firmy przetwórstwa rzepaku, miał także własną firmę brokerską.
Pozostałe artykuły tego autora
Masz pytanie lub temat?Napisz do autora
POWRÓT DO STRONY GŁÓWNEJ
21. czerwiec 2024 23:58