StoryEditor

Po proteście w Warszawie: Premier Tusk zaprasza na Rolniczy Szczyt. Tylko 30 liderów wejdzie na spotkanie

Premier Donald Tusk poinformował o zwołaniu na czwartek 29 lutego na godz. 14:00 Rolniczego Szczytu z udziałem liderów protestujących od kilku tygodniu rolników. Czy premier zgodzi się na zgłaszane przez rolników postulaty? Jutro okaże się jaki Donald Tusk ma stosunek do zatrzymania importu z Ukrainy, odejścia od Zielonego Ładu czy ograniczeń w hodowli zwierząt.
28.02.2024., 17:03h

Premier Donald Tusk zwołał na jutro w Warszawie Rolniczy Szczyt. Szef rządu zamierza rozmawiać o konkretach - rolniczych postulatach i dopłatach do zboża oraz pomocy w jego skupie. Nie wyklucza też czasowego zamknięcia granicy z Ukrainą.

Poniżej transmisja konferencji prasowej. Sprawy rolnictwa od 27 minuty.

Premier Tusk zaprasza liderów protestów na Rolniczy Szczyt

Premier Donald Tusk podczas konferencji w Warszawie poinformował, że 29 lutego odbędzie się rolniczy szczyt. 

- Na jutro zwołałem szczyt rolniczy w Warszawie. O godz. 14.00 w Centrum Dialogu spotkam się z liderami wszystkich protestujących grup, także tych na granicy z Ukrainą - poinformował premier.

- Tylko jedna liczba może uświadomić, jaki mamy problem. W Europie jest dużo ponad 20 mln ton nadwyżki zboża w magazynach, a w Polsce 9 mln ton nadwyżki - poinformował.

Rozmowy z rolnikami mają być o konkretach

Tusk zaznaczył, że rozmowy mają dotyczyć konkretnych rozwiązań.

- Chodzi o to, żeby zejść z najwyższego pułapu haseł, takich jak to, że Polska ma wyjść z UE, albo zamknąć granicę z Ukrainą. To nie są postulaty, o których w ogóle można jakoś konkretnie rozmawiać. Ja nie jestem premierem po to, by Polska wychodziła z UE — mówił szef rządu.

Premier poinformował, że limity wwozu surowców rolnych z Ukrainy, jak drób, cukier czy miód zaproponowane przez KE są nie do przyjęcia. O tym też ma zamiar jutro rozmawiać z rolnikami.

- Polska będzie proponowała Brukseli, i będę tutaj oczekiwał pełnej solidarności wszystkich, żeby tym okresem referencyjnym nie był rok 2022/2023, czyli kiedy  żywność napłynęła w dużej ilości. Chcemy żeby te limity były o wiele bardziej restrykcyjne – podkreślił.

Tusk poinformował, rozmawia ze Ukrainą także o czasowym zamknięciu granicy i handlu.

- O tym też będę rozmawiał jutro z polskimi rolnikami, ale takie rozwiązanie byłoby tylko tymczasowe i obustronnie bolesne – podkreślił. Dodał, że jest gotowy podjąć twarde decyzje ws.

Nowe dopłaty do zbóż dla rolników?

Premier poinformował, że wśród propozycji dla rolników są także dopłaty do zboża i pomoc w jego skupie.

- Będziemy rozmawiali o możliwych dopłatach do zboża i o pomocy w skupie zboża, by polskie zboże było atrakcyjniejsze od ukraińskiego. My kupimy to ziarno jako państwo. Ale do tego potrzebujemy logistyki. Musimy to zalegające zboże umieć też przewieźć. Tu zaległości są wieloletnie. W dwa tygodnie nie naprawię tego, co przez osiem lat to leżało odłogiem – zaznaczył Tusk.

Premier dodał, że chce ustalić z rolnikami z jakich zapisów Zielonego Ładu Polska ma się wycofać, ale tak, żeby nie utracić pieniędzy na dopłaty bezpośrednie.

Tylko 30 liderów wejdzie na rozmowy z premierem

Od rolników, którzy są zaproszeni na jutrzejszy protest otrzymaliśmy informację, że na Rolniczy Szyt w Centrum Dialogu Społecznego wejdzie tylko 30 osób

- Informuję, że delegacja z protestu rolników na S3 węzeł Myślibórz uda się jutro do Warszawy do Centrum Dialogu Społecznego na spotkanie z premierem oraz przedstawicielami Ministerstwa Rolnictwa. Zgodnie ze słowami Ministra Rolnictwa spotkanie ma się odbyć w ograniczonym składzie osobowym (ok. 30 osób) z przedstawicielami komitetów protestacyjnych, związków zawodowych i organizacji rolniczych i ma być początkiem negocjacji między przedstawicielami protestujących rolników a Rządem RP - mówi Roman Waszczyk, rzecznik protestu rolników na drodze ekspresowej S3 w Myśliborzu.

Dlaczego tylko 30 liderów i kto znajdzie się w tym gronie? Tego nie wiemy, ale sprawę z humorem skomentował już jeden z najbardzeij znanych w Polsce rolnicych influencerów Rolnik na każdą okazję. w materiale poniżej.

ksz, bcz

Źródło: tygodnik-rolniczy.pl

Tygodnik Poradnik Rolniczy
Autor Artykułu:Tygodnik Poradnik Rolniczy
Pozostałe artykuły tego autora
Masz pytanie lub temat?Napisz do autora
POWRÓT DO STRONY GŁÓWNEJ
20. kwiecień 2024 16:21