StoryEditor

Brutto czy netto - jak rozliczyć premię dla młodego rolnika w 2024 roku?

W ARiMR trwa nabór wniosków o przyznanie premii dla młodego rolnika. W tym roku zmianie uległa kwota inwestycji. Na co muszą zwrócić uwagę następcy w gospodarstwach rolnych?
24.06.2024., 16:09h

Agencja Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa przeprowadza nabór wniosków o przyznanie premii dla młodego rolnika. Rozpoczął się on 19 czerwca i zakończy 16 sierpnia br. Jest kilka zmian w porównaniu z naborem z 2023 roku. O najważniejszych z nich mówił podczas naszego webinarium Grzegorz Ignaczewski, ekspert ds. funduszy unijnych i Wspólnej Polityki Rolnej.

200 tys. zł inwestycji netto nie brutto

Młodzi rolnicy w ramach tego działania mogą otrzymać 200 tys. zł premii, które muszą rozliczyć w działaniach inwestycyjnych zgodnych z biznesplanem. W tym roku zmieniło się to, że premia obejmuje nie 200 tys. zł brutto (z VAT) lecz 200 tys. zł netto (bez VAT).

- W poprzednim programie rozliczaliśmy się w kwotach brutto, teraz są to kwoty netto. Jest to dosyć duża różnica jeżeli chodzi o inwestycje maszynowe w gospodarstwie, gdzie tego podatku VAT mamy 23 proc. Wówczas kwota inwestycji może wynosić 246 tys zł brutto, czyli 200 tys. zł netto plus 46 tys. zł podatku VAT - tłumaczy Grzegorz Ignaczewski.

To oznacza, że jeżeli młody rolnik zdecydował się na rozliczenie z urzędem skarbowym w działalności rolniczej jako podatnik VAT, to wówczas kwotę 46 tys. zł podatku VAT może odzyskać, a jego inwestycja netto może wynieść 200 zł netto w ramach premii dla młodego rolnika.

Na co można wydać premię dla młodego rolnika?

Przypomnijmy, że premię przyznaje się na rozpoczynanie i rozwój działalności rolniczej w gospodarstwie przez młodych rolników w zakresie wytwarzania nieprzetworzonych produktów rolnych lub przygotowania do sprzedaży nieprzetworzonych produktów rolnych wytwarzanych w gospodarstwie.

Wsparcie można przeznaczyć na inwestycje w środki trwałe oraz wartości niematerialne i prawne. Mogą to być np.:

  • inwestycje budowlane związane z budynkami lub budowlami wykorzystywanymi do wytwarzania nieprzetworzonych produktów rolnych lub przygotowania ich do sprzedaży;
  • zakup nieruchomości rolnych;
  • zakup stada podstawowego zwierząt gospodarskich;
  • inwestycje w nasadzenia trwałe w sadach i na plantacjach wieloletnich;
  • zakup nowych maszyn, urządzeń, wyposażenia, sprzętu, w tym sprzętu komputerowego, pojazdów, służących wsparciu wytwarzania nieprzetworzonych produktów rolnych lub przygotowania ich do sprzedaży;
  • zakup wartości niematerialnych i prawnych służących wsparciu wytwarzania nieprzetworzonych produktów rolnych lub przygotowania ich do sprzedaży, o przewidywanym okresie ekonomicznej użyteczności dłuższym niż 1 rok (między innymi programy komputerowe).

image

Czy żona rolnika może dostać premię dla młodego rolnika? Ekspert wyjaśnia

Jak wygląda wypłata premii przez ARiMR?

Pomoc finansowa z ARiMR w ramach programu ma formę premii, a jej kwota to 200 tys. zł i wypłacana jest w dwóch ratach:

  • 70 proc. kwoty przyznanej pomocy, tj. 140 tys. zł, jest wypłacane po podpisaniu umowy o przyznaniu premii i złożeniu wniosku o płatność I raty.
  • 30 proc. kwoty pomocy, tj. 60 tys. zł, wypłacane jest po realizacji biznesplanu i złożeniu wniosku o płatność II raty.

Bartłomiej Czekała
Autor Artykułu:Bartłomiej Czekała Redaktor naczelny portalu topagrar.pl, dyrektor PWR online
Pozostałe artykuły tego autora
Masz pytanie lub temat?Napisz do autora
POWRÓT DO STRONY GŁÓWNEJ
21. lipiec 2024 13:08