StoryEditor

Prof. Grzegorz Kołodko: Polska gospodarka ma przed sobą dobre perspektywy

Zdaniem prof. Grzegorza Kołodko polska gospodarka ma przed sobą dobre perspektywy mimo skomplikowanej sytuacji geopolitycznej. Obecnego na VIII Forum Rolników i Agrobiznesu byłego wicepremiera i ministra finansów poprosiliśmy o diagnozę aktualnej sytuacji gospodarczej oraz prognozy dla niej na najbliższe miesiące.

Prof. Grzegorz Kołodko był jednym z prelegentów Seji Głównej VIII Forum Rolników i Agrobiznesu w Poznaniu. Były wicepremier i minister finansów w swojej prelekcji będzie mówił o kondycji polskiej gospodarki i perspektywach dla niej.

Rolnictwo jest istotnym elementem gospodarki

Zapytaliśmy prof. Kołodko o to jak powinno wyglądać współczesne rolnictwo w Polsce, w Europie i na Świecie aby sprostać wyzwaniom gospodarczym w najbliższych latach.

Sądzę, że polska gospodarka ma przed sobą dobre perspektywy, mimo skomplikowanej sytuacji geopolitycznej. "Mimo" dlatego, że jesteśmy akurat na własnym zakręcie politycznym w związku z niedawnymi wyborami, ale patrzę przede wszystkim na fundamenty gospodarcze i na otoczenie zewnętrzne. Z jednej strony, cieszę się z silnej polskiej przedsiębiorczość i samorządność, w które pokładam większą nadzieję niż w polityce. Z drugiej strony, jestem spokojny o polskie rolnictwo, z którego korzystamy wszyscy jako konsumenci. Jako ekonomista, doceniam, że potrafimy więcej wytworzyć, niż sami konsumujemy, i jesteśmy eksporterem netto. Oczywiście, polskie rolnictwo jest częścią szerszego otoczenia i zależy od wielu czynników, takich jak stopy procentowe, ceny zaopatrzenia i zbytu, inflacja czy kurs walutowy. Ale jak patrzę na uczestników tego Forum, widzę, że mają się zupełnie nieźle, i sądzę, że będą mieli się jeszcze lepiej w przyszłości. Będzie to także służyło nam jako konsumentom, w tym również tej grupy, do której ja należę jako wegetarianin, która konsumuje tylko to, co uprawia się na ziemi, a nie to, co pochodzi z hodowli - ocenił były wicepremier w rządzie Leszka Millera.

Zakończenie wojny rozwiąże problemy na linii Polska - Ukraina

W Polsce esteśmy po trudnym okresie pandemii Covid i pod presją skutków wojny w Ukrainie. W tym kontekście prof. Kołodko także ma swoją diagnozę w zakresie oceny kondycji polskiej gospodarki i czekających ją perspektyw i zagrożeń.

Z pandemii wyszliśmy w miarę obronną ręką. To było potworne uderzenie. To jest coś, co jeszcze kładzie się długim cieniem na naszym życiu, a także na sposobie gospodarowania. Niemniej jednak sądzę, że w miarę dobrze udało się nam przetrwać ten wielki kryzys wskutek polityki rządu i różnych tarcz antypandemicznych. Co do wojny na Ukrainie, jak napisałem w książce "Wojna i pokój", niestety są takie siły polityczne, głównie poza Polską, którym zależy na tym, żeby ta wojna trwała. Dzięki temu zyskują na tym kompleks militarno-przemysłowy i jego zaplecze polityczne i medialne. Natomiast ja nie mam wątpliwości co do tego, że ta wojna nie zakończy się ani zwycięstwem Moskwy, ani Kijowa, na tych warunkach jak każdy sobie wymyślił. Będzie musiało dojść do negocjacji i pewnego kompromisu, i im szybciej będzie zawieszenie broni i przystąpią do rozmów, tym lepiej. Warunki pokojowe muszą być akceptowalne przez Ukraińców, a nie przez NATO, Waszyngton, Londyn, Brukselę czy Warszawę - uważa były minister finansów.

Zdaniem prof. Grzegorza Kołodki, z punktu widzenia kompleksu rolno-przemysłowego, zakończenie działań wojennych ułatwi nam rozwiązanie pewnych problemów spornych, które zaistniały na linii Polska-Ukraina. 

Obejrzyj cały wywiad z byłym wicepremierem!

Bartłomiej Czekała
Autor Artykułu:Bartłomiej Czekała
Redaktor naczelny portalu topagrar.pl, dyrektor PWR online
Pozostałe artykuły tego autora
Masz pytanie lub temat?Napisz do autora
Maria Khamiuk
Autor Artykułu:Maria Khamiuk
dziennikarz, współpracownik PWR Online
Pozostałe artykuły tego autora
Masz pytanie lub temat?Napisz do autora
POWRÓT DO STRONY GŁÓWNEJ
29. luty 2024 01:52