StoryEditor

Zmiany w dopłatach - nowy termin na płatność dla małych gospodarstw i ekoschemat ugorowanie!

Zmian w zasadach aplikowania do dopłaty bezpośrednie za 2024 rok ciąg dalszy. Tym razem są nowe terminy dla płatności dla małych gospodarstw i ekoschematu ugorowanie.
15.05.2024., 12:48h

Coraz trudniej nadążyć za zmianami w zasadach ubiegania się płatności bezpośrednie za 2024 rok. Początkowo zmian w stosunku do 2023 roku było niewiele, ale w ostatnich tygodniach z wielu powodów pojawiły się kolejne zmiany i aktualizację. A z uwagi na to, że termin składania wniosków został wydłużony do 1 lipca br. możemy się spodziewać jeszcze kolejnych zmian w ciągu najbliższego 1,5 miesiąca.

Płatność dla małych gospodarstw

Resort rolnictwa poinformował, że termin 1 lipca nie dotyczy wniosków o przyznanie nowych form płatności bezpośrednich, czyli "Płatności dla małych gospodarstw". W tym zakresie będą przygotowane odrębne przepisy, zgodnie z którymi do 31 sierpnia 2024 r. możliwe będzie wnioskowanie o "Płatność dla małych gospodarstw".

W praktyce oznacza to, że każdy rolnik, który chce skorzystać z tej płatności, powinien złożyć standardowy wniosek o przyznanie płatności bezpośrednich za 2024 rok przez aplikację eWniosekPlus. Następnie, w terminie do 31 sierpnia br. ARiMR umożliwi składanie dodatkowych dokumentów, które będą deklaracją ze strony rolnika, że chce z takiej płatności skorzystać. Rok temu było to oświadczenie, jest więc prawdopodobne, że tak będzie i w tym roku.

image

Płatność dla małych gospodarstw 2024: Wiadomo ilu rolników skorzysta z dopłat - są zmiany w planie finansowym!

Ekoschemat dot. ugorowania

Analogicznie ma być w przypadku nowego ekoschematu "Grunty wyłączone z produkcji", który dotyczy dodatkowej płatności za dobrowolne ugorowanie gruntu rolnego. W tym zakresie będą też przygotowane odrębne przepisy, zgodnie z którymi do 31 sierpnia 2024 r. możliwe będzie wnioskowanie o płatność z tytułu tego ekoschematu.

W tym przypadku MRiRW zapowiada zmianę do złożonego do 1 lipca wniosku, która będzie polegała na zawnioskowaniu o płatność w ramach nowego ekoschematu.

Rolnicy, którzy będą chcieli otrzymać płatność w ramach nowego ekoschematu, muszą najpierw złożyć standardowy wniosek w podstawowym terminie – na obecnie obowiązujących zasadach. Nie należy więc czekać ze złożeniem wniosku na zmiany w aplikacji eWniosekPlus, ponieważ z pewnością ich wprowadzenie potrwa. Zarówno MRiRW, jak i ARiMR zależy na tym, aby wszyscy rolnicy nie zwlekali ze złożeniem wniosków o dopłaty do ostatniej chwili, czyli do 1 lipca br.

image

Ekoschemat "Grunty wyłączone z produkcji", czyli ugorowanie w 2024 roku. Będą aż trzy stawki płatności!

Bartłomiej Czekała
Autor Artykułu:Bartłomiej Czekała Redaktor naczelny portalu topagrar.pl, dyrektor PWR online
Pozostałe artykuły tego autora
Masz pytanie lub temat?Napisz do autora
POWRÓT DO STRONY GŁÓWNEJ
15. maj 2024 15:04