StoryEditor

Więcej pieniędzy na dopłaty, mniej na inwestycje. Polscy rolnicy stracą w KPS? [WYWIAD]

Doktor Jerzy Plewa przez lata był dyrektorem generalnym DG Agri w Brukseli. Jego zdaniem, UE stawia na konkurencyjność i rozwój rolnictwa, a rządzący w Polsce na dopłaty. Polska nie wykorzystuje szansy na wzmocnienie rolnictwa, a konserwuje status quo. Na czym traci, a na czym zyskuje polski rolnik?
29.09.2022., 13:09h

Cele KE są słuszne, można dyskutować o sposobie realizacji

Karol Bujoczek, redaktor naczelny top agrar Polska: Jako wieloletni dyrektor DG Agri wie pan, jak mielą młyny w Brukseli. Czy założenia Zielonego Ładu ustalone 2 lata temu tak trudno Komisji zmienić, czy Komisja jest przekonana o ich słuszności?

Dr Jerzy Plewa, były dyrektor DG Agri, doradca Team Europe: Zielony Ład to odpowiedź na wyzwania klimatyczne. Z klimatem i środowiskiem jest nadal bardzo źle i rolnictwo musi tutaj odegrać ważną rolę. Dlatego nie sądzę, żeby Komisja była skłonna do zmiany założeń Zielonego Ładu, które są słuszne. Można dyskutować o tym, w jaki sposób realizować te cele i jak wykorzystać różne mechanizmy elastyczności. Proces legislacyjny w UE wymaga długiego czasu, bo rzeczywiście młyny w Brukseli mielą powoli. Nie ma przesłanek, by zmieniać Zielony Ład, gdybyśmy go już mieli, bylibyśmy w innej sytuacji wobec Rosji.

KB: Zielony Ład w rolnictwie w założeniach ogranicza intensywność produkcji. Skutkiem jest zmniejszenie podaży żywności i podważenie bezpieczeństwa żywnościowego. Czy w obecnych realiach Unia może sobie na to pozwolić?

J...

Pozostało 93% tekstu
Ten artykuł jest dostępny w Strefie Premium.
Czytaj i oglądaj bez ograniczeń! Zyskaj dostęp do Strefy Premium już za 19,90 zł za pierwszy miesiąc. Dla prenumeratorów dostęp gratis po zalogowaniu
Prenumeratorzy top agrar Polska mogą korzystać ze Strefy Premium za darmo! Kliknij, by dowiedzieć się, jak się zarejestrować.
Karol Bujoczek
Autor Artykułu:Karol Bujoczek Redaktor naczelny top agrar Polska
Pozostałe artykuły tego autora
Masz pytanie lub temat?Napisz do autora
POWRÓT DO STRONY GŁÓWNEJ
29. maj 2024 17:04