StoryEditor

Rolnik kontra koło łowieckie: czy sąd arbitrażowy rozwiąże spór o odszkodowanie?

Sąd Arbitrażowy powołany do rozstrzygania spornych spraw łowieckich ma ułatwić i przyspieszyć rzetelną wycenę poniesionych szkód. Czy na pewno? Jak działa ta instancja i czy rozwiąże spór o szkody łowieckie między rolnikami a myśliwymi?
09.09.2022., 11:09h

Powołanie Sądu Arbitrażowego w Sprawach Łowieckich w wyniku porozumienia KRIR a PZŁ miało przynieść ulgę wszystkim tym, którzy od lat bezskutecznie walczyli o rzetelną wycenę i zapłatę za straty poniesione z powodu szkód łowieckich. Sąd Arbitrażowy (SA) formalnie zaczął działać 1 lipca. Takie było założenie porozumienia zawartego jeszcze w maju pomiędzy KRIR a PZŁ. Jeszcze do połowy lipca trwał nabór arbitrów, a faktyczne rozpoczęcie działalności nastąpiło 1 sierpnia br. W tym dniu pojawiły się też zakładki „Sąd Arbitrażowy” na stronach Zarządu Głównego PZŁ  oraz „Sąd polubowny z zakresu szkód łowieckich” na stronie KRIR.

Na czym polega funkcja rozjemcza sądu arbitrażowego?

Znaleźć tam można listę 48 arbitrów, 24 ze strony PZŁ i 24 ze strony izb rolniczych oraz dokumenty założeniowe i aplikacyjne. Wyjaśnijmy zatem, na czyn polega ta inicjatywa, ze szczególnym uwzględnieniem interesów rolników. Przede wszystkim na wstępie należy podkreślić, że powołanie SA nie wiąże się z żadną zmianą Prawa łowieckiego, nie ma też zmiany w metodyce szacowania szkód łowieckich, określonych rozporządzeniem z 16 ...

Pozostało 87% tekstu
Ten artykuł jest dostępny w Strefie Premium.
Czytaj i oglądaj bez ograniczeń! Zyskaj dostęp do Strefy Premium już za 19,90 zł za pierwszy miesiąc. Dla prenumeratorów dostęp gratis po zalogowaniu
Prenumeratorzy top agrar Polska mogą korzystać ze Strefy Premium za darmo! Kliknij, by dowiedzieć się, jak się zarejestrować.
Karol Bujoczek
Autor Artykułu:Karol Bujoczek Redaktor naczelny top agrar Polska
Pozostałe artykuły tego autora
Masz pytanie lub temat?Napisz do autora
POWRÓT DO STRONY GŁÓWNEJ
24. kwiecień 2024 22:18