StoryEditor

Czy da się zaoszczędzić na nawożeniu roślin bez straty plonu?

Drogie nawozy skłaniają niektórych rolników do oszczędności na nawożeniu podstawowym zbóż. Czy jednak da się zmniejszyć dawki fosforu i potasu pod zboża ozime bez utraty plonu? Trzeba się nad tym dobrze zastanowić. Podpowiadamy, jakie parametry wziąć pod uwagę.
12.09.2022., 13:09h

Rekordowe ceny nawozów sztucznych

Stanu na rynku nawozowym latem 2022 r. nie można już dalej traktować jako przejściowego. Ekstremalnie wysokie ceny podstawowych środków produkcji w Polsce, jakimi są nawozy, w porównaniu z cenami płodów rolnych, spowoduje regres w zużyciu, taki jak około 30 lat temu. Jeżeli do tego dołożymy trzy czynniki, a więc duże zakwaszenie gleb w Polsce, przeciętny, a raczej niski poziom zasobności gleby w fosfor, potas, a zwłaszcza w magnez, a także coraz częstsze występowanie nie tylko suszy atmosferycznych, lecz także hydrologicznych, pojawia się pytanie o to, kiedy nastąpi redukcja plonów. Bo to, że nastąpi, jest pewne, gdyż w krytycznej sytuacji ekonomicznej rolnicy w pierwszej kolejności zmniejszą dawki składników podstawowych, czyli zużycie nawozów potasowych i fosforowych. Doprowadzi to do zmniejszenia efektywności azotu, który i tak będzie stosowany w mniejszych dawkach niż przed obecnym sezonem.

Bardzo ważna rola fosforu i potasu

Fosfor i potas odgrywają ogromną rolę w gospodarce azotem, który decyduje o plonie. Rolnik, aby w tej tak trudnej sytuacji, utrzymać poziom produkcji głównych upraw, czyli ...

Pozostało 88% tekstu
Ten artykuł jest dostępny w Strefie Premium.
Czytaj i oglądaj bez ograniczeń! Zyskaj dostęp do Strefy Premium już za 16,90 zł za pierwszy miesiąc. Dla prenumeratorów dostęp gratis po zalogowaniu
Prenumeratorzy top agrar Polska mogą korzystać ze Strefy Premium za darmo! Kliknij, by dowiedzieć się, jak się zarejestrować.
Jacek Daleszyński
Autor Artykułu:Jacek Daleszyński

redaktor top agrar Polska, specjalista w zakresie uprawy roślin.

Pozostałe artykuły tego autora
Masz pytanie lub temat?Napisz do autora
POWRÓT DO STRONY GŁÓWNEJ
30. listopad 2023 11:36