StoryEditor

Produkty owsiane fenomenem rynkowym. Na uprawie owsa można teraz zarobić!

To zastanawiające, jak owies, dotychczas rozpatrywany nie pod kątem ekonomii uprawy, a jedynie fitosanitarnego stanowiska rośliny następczej, zmienił swoje miejsce na zbożowym rynku. Jakie trendy spowodowały tak wielką handlową ekspansję produktów owsianych?
10.03.2023., 13:03h

Rolnicy uprawiający owies z jednej strony podkreślają jego fitosanitarne właściwości dla stanowiska, ale z drugiej nie są w stanie pochwalić się regularnymi dochodami z tej uprawy. Owies ze swym mniejszym potencjałem plonotwórczym i wrażliwością na wszelkie niedogodności pogodowe ze wszech miar zasługuje na miano uprawy niszowej.

Owies jest niszowy, bo wrażliwy w uprawie

Nic dziwnego, bo owies jako zboże jare jest bardzo wrażliwy na wiosenne niedobory opadów, a okresy letniej przekropności mogą powodować brunatnienie kłosków i utratę tak pożądanego w handlu złocistego koloru ziarna. Coraz częściej występujące na naszych terenach susze powodują, że także gęstość ziarna potrafi być zwłaszcza dla przetwórców niezadowalająca.

A to nie tylko parametr ograniczający plon, ale przede wszystkim gęstość minimalna 52 kg/hl, czasem obniżana do 50 kg/hl, jest najczęściej jednym z parametrów ograniczających możliwość sprzedaży owsa na cele konsumpcyjne. – Trzeba zdawać sobie sprawę, że owies do produkcji płatków oglądamy z bardzo wielu stron, zanim go kupimy – mówi zaopatrzeniowiec młyna.

Tradycyjnie już uprawa owsa skupia ...

Pozostało 84% tekstu
Ten artykuł jest dostępny w Strefie Premium.
Czytaj i oglądaj bez ograniczeń! Zyskaj dostęp do Strefy Premium już za 16,90 zł za pierwszy miesiąc. Dla prenumeratorów dostęp gratis po zalogowaniu
Prenumeratorzy top agrar Polska mogą korzystać ze Strefy Premium za darmo! Kliknij, by dowiedzieć się, jak się zarejestrować.
Juliusz Urban
Autor Artykułu:Juliusz Urbanekspert ds. rynku zbóż top agrar Polska, doktor agronomii UP i absolwent MBA UE we Wrocławiu, wiele lat zarządzał skupem u dużego dystrybutora, był prezesem firmy przetwórstwa rzepaku, miał także własną firmę brokerską.
Pozostałe artykuły tego autora
Masz pytanie lub temat?Napisz do autora
POWRÓT DO STRONY GŁÓWNEJ
05. grudzień 2023 22:28