StoryEditor

Kolejny preparat do jesiennego zwalczania mszyc w jęczmieniu ozimym, oby nie za późno…

Monitoring polowy zasiewów zbóż ozimych, zwłaszcza jęczmienia i pszenicy, wskazuje na dość powszechny w kraju nalot mszyc na te uprawy. Straty w plonach mogą być znaczne, a możliwość ich zwalczania jest ograniczona, chociaż w ostatnich dniach dopuszczono do tego zadania kolejny preparat.
12.11.2021., 15:11h

Gatunkami, które mogą pojawić się jesienią na zbożach ozimych są: mszyca czeremchowo-zbożowa, m. zbożowa oraz m. różano-trawowa przenoszące groźnego wirusa BDYV – żółtej karłowatości jęczmienia. Poraża ona także pszenicę ozimą i pszenżyto ozime. Choroba, deformując i osłabiając rośliny, ogranicza także ich rozwój i potencjał plonotwórczy, wyrządzając duże straty w plonach.

Do czasu, kiedy pogoda sprzyja nalotom i rozwojowi mszyc, a temperatura powietrza nie spada poniżej –6°C, eliminująca szkodniki, należy zaplanować ochronę upraw, m.in. jęczmienia i pszenicy ozimej. Niestety, dla pierwszego gatunku może być ona już spóźniona.

Zwalczanie mszyc

W trakcie jesiennego rozwoju nie ma określonego progu ekonomicznej szkodliwości – liczebności mszyc na roślinach. Decyzję o ich zwalczania w tym czasie trzeba podjąć na podstawie monitoringu upraw, obserwacji pogody i skali potencjalnego zagrożenia.

Do ochrony pszenicy ozimej można wykorzystać preparaty zawierające jako s.cz. esfenwalerat, flonikamil, czy mieszaninę acetamiprydu i lambda-cyhalotryny. O tym rozwiązaniu pisaliśmy na naszej stronie internetowej 28.10. 2021 r.

Dwa dni temu, na wniosek KZPRZ z 28.sierpnia br., MRiRW wydało czasową zgodę na dopuszczenie do zwalczania mszyc w uprawach jęczmienia ozimego preparatu Karate Zeon 050 CS. Zezwolenie to obowiązuje od 12 do 30 listopada 2021 r. Zalecana dawka wynosi 0,075–0,1 l/ha, a jesienny termin stosowania tego preparatu obejmuje fazy od szpilkowania do końca krzewienia. Niestety, dla wielu upraw tego zboża interwencja może okazać się spóźniona, ze względu na wcześniejszy siew i długi czas żerowania mszyc – możliwe zainfekowanie roślin patogenem. W gatunku tym należało w odpowiednim czasie użyć preparatów bazujących na s.cz. zeta-cypermetryna, które zwalczają mszyce, wektory wirusów i zalecane są od fazy dwóch liści jęczmienia do pierwszego kolanka (BBCH 12–31).

[bie]


Janusz Biernacki
Autor Artykułu:Janusz Biernackiredaktor „top agrar Polska”, specjalista w zakresie uprawy i nawożenia roślin.
Pozostałe artykuły tego autora
Masz pytanie lub temat?Napisz do autora
POWRÓT DO STRONY GŁÓWNEJ
22. kwiecień 2024 14:13