StoryEditor

Objawy niedoboru siarki - jak je rozpoznać?

W październiku ub.r. spadło w Polsce 162% normy opadów z wielolecia 1991–2020, w listopadzie 177%, a w grudniu 153%. Takie warunki spowodowały, że wraz z wodą część składników pokarmowych spłynie powierzchniowo, a część wraz z wodami gruntowymi. Dotyczyć to będzie potasu, magnezu, a szczególnie azotu i siarki. Warto poznać objawy niedoborów tych składników na oziminach. Trzeba jednak jasno powie gdy objawy są już widoczne, możliwe jest tylko interwencyjne ratowanie sytuacji. Część plonu została i tak stracona.
05.02.2024., 08:00h
Z tego artykułu dowiesz się:
  • Objawy niedoboru siarki
  • Objawy niedoboru siarki na zbożach
  • Objawy niedoboru siarki - rzepak

Objawy niedoboru siarki

Przemieszanie składnika: mobilny, choć przy nawożeniu samym azotem niedobór siarki powoduje zatrzymanie jej w aminokwasach siarkowych w starszych liściach i objawy widoczne są najpierw na młodszych liściach. Natomiast przy jednoczesnym braku azotu pojawiają się głównie na starszych liściach.

Zobacz także: Pierwsza dawka azotu na rzepak i pszenicę ozimą - kiedy można wyjechać w pole? MRiRW wyjaśnia zmiany w przepisach

Pozostało 67% tekstu
Ten artykuł jest dostępny w Strefie Premium.
Czytaj i oglądaj bez ograniczeń! Zyskaj dostęp do Strefy Premium już za 19,90 zł za pierwszy miesiąc. Dla prenumeratorów dostęp gratis po zalogowaniu
Prenumeratorzy top agrar Polska mogą korzystać ze Strefy Premium za darmo! Kliknij, by dowiedzieć się, jak się zarejestrować.
Tomasz Czubiński
Autor Artykułu:Tomasz Czubiński

redaktor „top agrar Polska”, specjalista w zakresie ochrony, uprawy i nawożenia roślin

Pozostałe artykuły tego autora
Masz pytanie lub temat?Napisz do autora
POWRÓT DO STRONY GŁÓWNEJ
21. kwiecień 2024 19:23