StoryEditor

Zboża ze wschodu bezpieczne – mamy wyniki kontroli!

Kontrole polskich służb nie wykazują żadnych nieprawidłowości w importowanych z Ukrainy partiach zbóż. Od lipca zeszłego roku u naszych zachodnich sąsiadów kupiliśmy 78 tys. t ziarna.
06.09.2017., 09:09h
Polskie organizacje rolnicze wielokrotnie zwracały uwagę, że importujemy z Ukrainy zbyt duże ilości zbóż, które w dodatku są kiepskiej jakości. Problem w tym, że oficjalne dane nigdy nie potwierdziły tych doniesień.

Wielkość importu

Ostatnie informacje mówią, że od lipca 2016 do maja 2017 do Polski przywieziono 1,3 mln ton ziarna zbóż. Ziarno zbóż sprowadzano głównie z krajów UE (90% importu ziarna). Największym dostawcą zbóż do Polski były Czechy (36% importu ziarna) i Słowacja (33%). Spośród krajów pozaunijnych najwięcej zbóż przywieziono z Ukrainy (6% importu ziarna tj. 78 tys. ton). Od naszych wschodnich sąsiadów kupujemy głównie kukurydzę i jęczmień. Z danych Komisji Europejskiej wynika, że import ukraińskiego zboża idzie głównie do krajów borykających się z deficytem ziarna czyli do Hiszpanii, Portugalii, Wielkiej Brytanii.

Stałe kontrole

Mimo proporcjonalnie niewielkiego wolumenu importu, ukraińskie zboże poddane jest wyjątkowo dokładnym kontrolom, które prowadzą Inspekcję Jakości Handlowej Artykułów Rolno - Spożywczych, Państwową Inspekcję Sanitarną, Państwową Inspekcję Ochrony Roślin i Nasiennictwa oraz Inspekcję We...
Pozostało 73% tekstu
Ten artykuł jest dostępny w Strefie Premium.
Czytaj i oglądaj bez ograniczeń! Zyskaj dostęp do Strefy Premium już za 16,90 zł za pierwszy miesiąc. Dla prenumeratorów dostęp gratis po zalogowaniu
Prenumeratorzy top agrar Polska mogą korzystać ze Strefy Premium za darmo! Kliknij, by dowiedzieć się, jak się zarejestrować.
Top Agrar
Autor Artykułu:Top Agrar
Pozostałe artykuły tego autora
Masz pytanie lub temat?Napisz do autora
POWRÓT DO STRONY GŁÓWNEJ
11. grudzień 2023 13:20