StoryEditor

Adenomatoza wciąż zbiera żniwo – jak jej przeciwdziałać?

Wyrównane prosięta i lepsze przyrosty masy ciała w grupie warchlaków i tuczników – tak efekty szczepienia przeciwko adenomatozie opisuje nasz ekspert – prof. Zygmunt Pejsak. Sprawdź jak zapobiegać tej chorobie. 
18.12.2020., 11:12h

Aktualnie dostępne są dwie szczepionki: Enterisol® Ileitis oraz Porcilis Lawsonia. Pierwsza z wymienionych szczepionek (żywa) zapewnia oczekiwane przyrosty dzienne i efektywne wykorzystanie paszy w stadach zakażonych Lawsonia intracellularis. Szczepione grupy warchlaków wskazują również znacząco mniejsze zróżnicowanie wagowe oraz mniejszą liczbę brakowań. W Polsce wymieniona szczepionka jest stosowana od wielu lat, a liczba świń rocznie szczepionych sięga już kilkuset tysięcy. Na podstawie obserwacji krajowych można stwierdzić, że w przypadku zastosowania szczepionki ściśle wg zaleceń producenta oraz w odpowiednim terminie, wyniki szczepień są zadowalające. Najlepsze efekty uzyskuje się wtedy, gdy szczepionkę stosuje się u świń doustnie. 

Od niedawna dostępna jest druga szczepionka przeciwko adenomatozie – Porcilis Lawsonia – inaktywowana, służy do podawania w formie zastrzyków domięśniowych. Dawkę 2 ml można podawać od 3. tygodnia życia prosiąt – po zaszczepieniu odporność uzyskuje się po 4 tygodniach i utrzymuje się przez 21 tygodni od momentu zaszczepienia. Szczepienie w formie iniekcyjnej pozwala na otrzymanie dokładnej dawki szczepion...

Pozostało 45% tekstu
Ten artykuł jest dostępny w Strefie Premium.
Czytaj i oglądaj bez ograniczeń! Zyskaj dostęp do Strefy Premium już za 16,90 zł za pierwszy miesiąc. Dla prenumeratorów dostęp gratis po zalogowaniu
Prenumeratorzy top agrar Polska mogą korzystać ze Strefy Premium za darmo! Kliknij, by dowiedzieć się, jak się zarejestrować.
Anna Kurek
Autor Artykułu:Anna Kurek

redaktor „top agrar Polska”, zootechnik, specjalistka w zakresie hodowli trzody chlewnej.

Pozostałe artykuły tego autora
Masz pytanie lub temat?Napisz do autora
POWRÓT DO STRONY GŁÓWNEJ
01. grudzień 2023 06:30